Empati İle İlgili Kompozisyon, Bilgilendirici Metin

Empati İle İlgili Kompozisyon, Bilgilendirici Metin. Empati Hakkında kısa bir -eödev- kompozisyon yani bilgilendirici bir metin yazdık. giriş, gelişme ve sonuç bölümler içeren kompozisyonumuzu aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

Empati İle İlgili Kompozisyon, Bilgilendirici Metin

İnsan ilişkilerini geliştiren en önemli etkenlerden birisi empatidir. Empati, bir insanın, kendisini diğer bir kişinin yerine koyarak, onun duygularını ve düşüncelerini anlamasıdır.

Empati, şu yollarla gerçekleştirilebilir. Öncelikle, bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, ikincisi; karşısındakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlaması ve hissetmesi, son olarak o kişiyi anladığını ona ifade etmesidir. Empati kurmak, insan olmanın gereğidir. İnsan empati sayesinde çevresiyle olumlu iletişim kurabilir. Diğer insanların acı, mutluluk gibi diğer duygularını anlayabilir.

Empati bilinçli bir olaydır. Empati kuran kişi anladığı duyguların diğer kişiye ait olduğunu farkındadır. Bu duyguların etkisi ile karşısındaki kişiye olan davranışlarını ayarlar ve gerekli yardımda bulunarak o kişinin hayatına dokunabilir, yardım edebilir. Örneğin, sınavdan kötü not bir alan arkadaşın yaşadığı zor durumu hissettiğimizde, ona yardım etmek, psikolojik destek vermek önceliğimiz olur.  Empati kurmak sosyal ilişkileri kolaylaştırır.  Empati sayesinde insan karşısındaki kişiyi  anladığını ve onu önemsediğini  gösterir.  Güven ortamı oluşur. Sorunlar daha kolay dile getirilir. Böylece çabuk ve kolay çözümler bulunabilir.  Daha samimi arkadaşlıklar kurulabilir.

İnsan kendisini anlayan ve duygularını hisseden bir kişi ile hayatını daha kolay geçirebilir. Bir kimseye karşı yapacağımız davranıştan önce onun ile ilgi empati kurmalıyız. Empati ile dünya daha yaşanır bir yer haline gelecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir