“En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.” sözü ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız

“En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.” sözü ile ilgili bilgilendirici bir metin (kompozisyon) yazınız. Atatürk’ün cahillikle ilgili bu sözünü kısaca (eödev) açıkladık. Kısa bir bilgilendirici kısa kompozisyon yazdık. Cahillik –cehalet– hakkında kompozisyon

“En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır.” sözü ile ilgili bilgilendirici bir metin yazınız

Cahillik bilgi ve tecrübe eksikliğidir. Bir konu hakkı yeterli bilgiye sahip olmamaktır. İşin gerçek yüzünü anlamamak  ve tamamen dürtüsel davranışlarda bulunmaktır. Bir ülkenin bir çok düşmanı bulunur. Bu düşmanlardan biri de cahilliktir.

Düşmanı gördüğünüz ve bildiğiniz zaman tedbir alır, askerinizi savaşa gönderirsiniz. Ama cahillik görünmeyen, içten gelen bir düşmandır. Bu düşmanı göremediğiniz için top, tüfek ve asker bu düşmana zarar vermez. Atatürk cahilliğin çok büyük olumsuz taraflarını bildiği için “En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır.” demiştir. Bu savaşta silah yoktur, cephe, hendek yoktur. Cahil kimseye silahlar işlemez. Ama cahillik ancak eğitim ordusu ile, öğretmenler ile, bilim ve sanat ile yenilir.

Okunan her bir satır cahilliğe sıkılan bir kurşundur. Cahil milletler sadece iç duyguları ile, başkalarının demesiyle, yönlendirmesi ile hareket eder. Hak ve özgürlüklerinin farkına varmaz, başkalarının çıkarları için yaşarlar.  Eğitim cahilliği yener, ülkeyi geliştirir. Cahil kimse doğruları göremez. Yaptığı yanlışları doğru diyerek vatanına çok büyük zararlar verir. Cahil toplumlar esaret altında yaşarlar. Çünkü eğitim ve bilim sanatta, ekonomi de, üretim de gelişmeyi sağlar. Bilgili insan uçak üretir, icat eder, keşif yapar başka ülkelere bağımlı yaşamaz.

Cahillik en büyük düşmandır. Cahilliğe karşı yapılan savaşta hepimiz bir askeriz. Bilgi güçtür, cahillik ise köleliktir. Ülkemizi gelişmiş bir ülke yapmak için okuyalım, öğrenelim. “En hakiki mürşit ilimdir.” rehberliğinde cahilliği yenelim. (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir