En iyi kitapların okunması geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir sözü ile ilgili kompozisyon

En iyi kitapların okunması geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir sözü ile ilgili kompozisyon. Özdeyişinin sizde uyandırır duygu ve düşüneler nelerdir? konulu kısa bir metin, anlamını nedir? sorusunu cevaplayan bir kısa kompozisyon yazdı. Rene Descartes‘in bu sözünü kısaca açıklayalım.

En iyi kitapların okunması geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir sözü ile ilgili kompozisyon

Kitaplar insanların bilgi ve tecrübelerini barındıran hazinelerdir. Kitap iki kapağının arasında insanın kısa hayatı boyunca karşılaşamayacağı şeyleri barındırır.

İnsanoğlu yazı sayesinde bilgiyi saklayabilmiş, gelecek nesillere aktarabilmiştir. Kitaplar geçmişe yolculuk yapan zaman makinalarıdır. Kitapların her kelimesi yazarın bize seslenişi, bize kendisini anlatmasıdır. İnsan kitap sayesinde geçmişte yaşamış insanlarla konuşmuş olur. Her kelime bize bir şeyler anlatır. Yazarın duygu ve düşüncelerine dokunuruz. Çünkü insan beyni okuduğunda onu gerçekmiş gibi canlandırır ve tecrübe eder. Atatürk’ün Nutuk adlı kitabını okuduğumuzda Kurtuluş Savaşını yaşar gibi oluruz. Yaşanan zorluklar, verilen mücadeleler karşımızda Atatürk konuşuyormuş gibi içimize akar. Kitaplar bizi geçmişe bağlar, yaşayan insanların anlattıkları ile tarihi öğrenir, hayatımızı daha anlamlı kılar, tehlikeleri önceden görebilir, aynı hataları tekrarlamaz, onların gösterdiği doğrularla hayatımızı daha güzel ve yaşanır kılabiliriz. Montaigne’nin Denemeler adlı eserinde her bir deneme bizlere büyük dersler öğretir. Kitabı okurken yazarın kelimeleri fısıldadığını hissederiz.  Kitaplar geleceğe yazılan mektuplardır. Bizlerce kelime değişik şekillerde sıraya konup binlerce değişik duyguyu aktarabiliriz. Geçmişin en büyük insanların kelimeleri, sesi kitaplarla bize ulaşır.

Atatürk, Sokrates, Dostoyevski, Kafka, Ernest Hemingway, Albert Camus, Tolstoy, Victor Hugo, William Shakespeare, Cemil Meriç, Nazım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı, Necip Fazıl Kısakürek  gibi en büyük insanlar bizlerle kitaplar aracılığıyla konuşmayı bekliyor. Onların hayattan damıttıkları duygu ve düşüncelere ulaşmak, onlarla konuşmak için mis kokulu en iyi kitapları yanımızdan ayırmayalım…okuyalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir