Fatih Sultan Mehmet ve Ordusu Gemileri Neden Toprağın Üstünde Değil de Yağlanmış Kütüklerin Üstünde Hareket Ettirmiş Olabilir?

Fatih Sultan Mehmet ve Ordusu Gemileri Neden Toprağın Üstünde Değil de Yağlanmış Kütüklerin Üstünde Hareket Ettirmiş Olabilir?

Fatih Sultan Mehmet ve Ordusu Gemileri Neden Toprağın Üstünde Değil de Yağlanmış Kütüklerin Üstünde Hareket Ettirmiş Olabilir?  5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet ve Ordusu Gemileri Neden Toprağın Üstünde Değil de Yağlanmış Kütüklerin Üstünde Hareket Ettirmiş Olabilir?

Fatih Sultan Mehmet ve ordusu gemileri toprağın üstünden değil de yağlanmış kütüklerin üstünde hareket ettirmiştir çünkü;

  1. Toprakta sürtünme kuvveti daha fazladır. Bu da daha çok güç harcanmasına neden olacaktır.
  2. Yağlı kütükler gemi ve kütük arasındaki sürtünme kuvvetini azaltmıştır. Böylece daha az kuvvetle daha az zamanda gemiler taşınabilmiştir.
  3. Bu yüzden gemiler yağlanmış kütükler üstünde hareket ettirmişlerdir.

Gemilerin Karadan Yürütülmesi

Basit bir fizik kanunu olan sürtünme kuvvetinin azaltılması ile Fatih Sultan Mehmet büyük bir fethin kapılarını açmıştır.

Bizim derslerde öğrendiğimiz bu konular ilerde belki bizimde bir çok işimizi kolaylaştıracak, belki bir çok keşif yapacağız.

Bilim sağ olsun…

Sürtünme kuvvetini azaltma yollarından bazıları şunlardır:

  • İş makinelerinin tekerlerinde dişlerin büyük olması

  • Büyük cisimlerin altına tekerlek konması

  • Makinelerin ve kapı menteşelerinin yağlanması [ 1 , 2  ]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir