Güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme kelimeleri ile ilgili bir metin yazınız

Güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme kelimeleri ile ilgili bir metin yazınız. 5. sınıf Türkçe ders kitabı Hoşça Kalın Güle Güle metni sorusunun cevabı için kısa bir metin, hikaye yazdık. Kelimeleri kullanarak bir hikaye ve bir örnek metin yazdık. 

Güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme kelimeleri ile ilgili bir metin yazınız

Yazı çalışmam için sırasıyla yapacaklarım:
1. Taslak oluşturmak
2. Yazımı okunaklı yazmak
3. Yazımın tutarlı olmasını sağlamak
4. Noktalama işaretlerine dikkat etmek
5. Metne başlık koymak
6. Büyük harf kullanımına dikkat etmek

METİN

EN GÜZEL KELİMELER

İnsan konuşarak ve yazarak iletişim kurar. Bunu için kelimeleri kullanırız. Kelimeler karşımızdaki kişiye duygu ve düşüncelerimizi aktarmamızı sağlar. İnsanda var olan bütün duygu ve eylemlerin bir karşılığı kelime olarak vardır.

Kelimeler karşımızdakine kendimizi anlatabilmemiz için önemlidir. Örneğin “Merhaba” bir başlangıçtır, konuşma isteğini, iletişim isteğini belirtir. Gülümseyip bize merhaba diyen bir kişinin saygı içinde bizimle konuşmak istediğini anlarız.

Her sabah arkadaşımız bize merhaba, günaydın der ve birlikte yaşamaya başlarız. Eğlenir, çalışır en güzel zamanı geçiririz. Bu birliktelik sona ererken ben seninle mutlu oldum demek için güle güle veya hoşça kal diyerek tekrar görüşmek istediğimizi belirtiriz.

Kelimeler bizim için çok değerlidir. Kelimelerimizi kullanırken dikkat edelim.

HİKAYE

Sabah okula gittiğimde uzaktan arkadaşımı gördüm. Koşarak yanına gittim ve gülümseyerek merhaba dedim. O da bana merhaba dedi.

Ödevlerimi yapıp yapmadığımı sordu. Ödevlerimi yapmıştım. Birlikte kantine gittik ve meyve suyu içtik. Dünkü maçtan ve filmden bahsettik. Bütün gün birlikte derslere girdik, teneffüslerde beraber oynadık.

Arkadaşımın yanında olduğumda çok mutlu oluyorum. Her gün onu görmek beni mutlu ediyor.

Dersler bitince ben ona güle güle dedim, o da bana hoşça kal dedi. Ayrıldık. Yarını sabırsızlıkla bekliyorum ve arkadaşımı çok seviyorum.

One Comment on “Güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme kelimeleri ile ilgili bir metin yazınız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir