“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” ile ilgili bir kompozisyon

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” ile ilgili bir kompozisyon. Kanuni Sultan Süleyman’ın bu sözü ile ilgili kısa bir kompozisyon, bilgilendirici metin yazdık. Sağlığın önemini anlatan bu beyit ile ilgili kısa bir kompozisyon yazdık

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” ile ilgili bir kompozisyon

KOMPOZİSYON

İnsan canlı bir varlıktır. Canlılığını yiyerek,  nefes alarak, uyuyarak, sağlığını koruyarak devam ettirir. Canlı olmasını sağlayan şartlar olmadığında bu dünyadan ayrılır. İnsan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında sağlık önemlidir.

Kanuni Sultan Süleyman sağlığın insan için önemini yazdığı şu beyit ile vurgulamıştır.  “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” Bu sözde, halk arasında devlet kadar önemli ve itibarlı bir şey yoktur, ama dünyada bir nefeslik sağlık gibi saadet ve zenginlik olmaz, diyerek sağlığın en büyük şey olan devlet ile devlet olup cihanı yönetmekle karşılaştırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman bu sözü hasta yatağında söylemiştir. Sultan Süleyman üç kıtayı yönetmiş, her istediği olmuş ama sağlığı gidince bu saltanatın bir işe yaramadığını yaşayarak bize anlatmıştır. İnsan hasta olduğunda hiç bir şey yapmak istemez. Bütün neşe ve mutluluğu yok olur. Ağrının geçmesi için dua eder, ilaç kullanır. Dişi ağrıyan bir kişiye bütün pastalar, tatlılar boş gelir. Hastalığımız çaresiz ise hayat bütünüyle boş gelir.

Bütün zenginliklere sahip olan Kanuni Sultan Süleyman; sağlığın elde edilen tüm nimet ve zenginliklerden daha üstün olduğunu bizlere anlatmıştır. Gerçek mutluluk sağlıklı bir hayat ile başlar. Sağlıklı kişi çalışabilir, sever, sevdikleri ile beraber vakit geçirir, sevdiği şeyleri yapar, hayatından zevk alır. Sağlığımız en kıymetli hazinemizdir. Sağlığımızı koruyalım. Gerçek mutluluğun sağlıklı bir şekilde yaşamak ile elde edileceğini unutmayalım. Sağlığımızı basit, geçici arzuların peşinde harcamayalım.

Dünyaları yöneten bir padişahın bile her şeyden önce sağlık demiştir. Sağlıksız bir kişi için cihanı bile yönetmek boş bir arzu ve sevinçtir. İyi bir sağlık varlıklı olmaktan değerlidir. Sağlıklı bir vatandaş olmak, hasta bir padişah olmaktan iyidir. İyi bir yaşam için sağlığımızın önemini anlayıp, buna göre davranalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir