Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez sözü ile ilgili kompozisyon

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez sözü ile ilgili kompozisyon. Amacı, rotası, hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez, edemez güzel sözü ile ilgili kısa bir kompozsiyon örneği yazdık.

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez sözü ile ilgili kompozisyon

Hedefi Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Edemez

Hayatta başarılı olmanın temel şartlarından biri, bir hedefinin olmasıdır. Hedef, belli bir zaman içinde bir şey yapmayı hayal etmek ve ona ulaşmak için çalışmaktır.

Hedefler, insanın hayatta ne istediğini belirlemesine ve yarın, bu saat, şu an ne yapması gerektiğine yardımcı olur. Bir kişi, hayatında neyi başarmak istediğini, neleri elde etmek istediğini belirlediğinde, bu hedeflere ulaşmak için bir yön belirlemiş olur. W. Clement Stone “Amacı kesinleştirmek, her başarının başlangıç noktasıdır. ” demiştir.  Hedefler insanın motivasyonunu artırır. İnsanı belirsizlikten kuratarır.  Hedefsiz bir hayat insanı günlük işlerin peşinde oradan oraya savurur. Hedefler kişinin yaşamının daha anlamlı olmasını sağlar. İnsanlar hedeflerine ulaştıklarında, bu başarılar insanı mutlu eder, özgüvenini artırır. İnsan hayalini kurduğu bir hayatı yaşar.

Şirketlerin bir hedefi vardır, ülkelerin bir hedefi vardır, sabah uyanan bir kuşun bir hedefi vardır, her insanı bir hedef ile uyanır ve yaşarsa mutlu olur, zamanını boşa harcamaz. Hedefler hayatımızı anlamlandırır.  Montaigne “Hedefi Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Edemez” demiş ve hedef belirlemenin öneminin anlatmıştır. Hedefine doğrutulmamış bir kurşun yüzbin sene de geçse hedefini vuramaz, çünkü kurşuna hedefi belirtilmemiştir. Bir gemi denizde hangi limana gideceğini bildiği zaman, rotasını çizdiği zaman rüzgarların yardımı ile limana varabilir. Ama nereye gideceğini bilmeyen bir gemi oradan oraya savrulur. Rüzgarlar tatlı eser, güçlü güçlü eser ama gemiler hedefsiz bir şekilde yüzer. Hedefsiz bir yaşamda başarıyı elde edemeyiz. Hedefler olmadan, insanlar denizde bir gemidir, ve rüzgarlar esse de rasgele hareket eder.

Hedefler yolumuzu belirler, motivasyonumuzu artırır. Dolayısıyla, herkes hedef belirlemelidir. Bu hedeflere ulaşmak için çaba göstermek önemlidir. Hedefleri olan bir gemi, her rüzgarı yakalar ve istediği limana ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir