Her Şeyin Sahibi Ve Hâkimi Olan Yüce Allah’ın (c.c.) İbadetlerimize İhtiyacı Yoktur. Öyleyse Allah (c.c.), Niçin Kendisine İbadet Etmemizi İstemektedir?

Her Şeyin Sahibi Ve HâKimi Olan YüCe Allah’ın (c.c.) İbadetlerimize İhtiyacı Yoktur. Öyleyse Allah (c.c.), niçİn Kendisine İbadet Etmemizi İstemektedir?

Her Şeyin Sahibi Ve Hâkimi Olan Yüce Allah’ın (c.c.) İbadetlerimize İhtiyacı Yoktur. Öyleyse Allah (c.c.), Niçin Kendisine İbadet Etmemizi İstemektedir?  9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 2.Ünite sayfa 30 sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Her Şeyin Sahibi Ve Hâkimi Olan Yüce Allah’ın (c.c.) İbadetlerimize İhtiyacı Yoktur. Öyleyse Allah (c.c.), Niçin Kendisine İbadet Etmemizi İstemektedir?

Her Şeyin Sahibi Ve Hâkimi Olan Yüce Allah’ın (c.c.) İbadetlerimize İhtiyacı Yoktur. Öyleyse Allah (c.c.), Niçin Kendisine İbadet Etmemizi İstemektedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Allah’ın ibadetlerimize ihtiyacı yoktur.
  2. Fakat biz insanların ibadet etmeye ihtiyacı vardır.
  3. İbadetler sayesinde insan kul olduğunu gösterebilir ve ahireti kazanabilir.
  4. İbadetlerin bireysel ve toplumsal  bir çok faydakları vardır.

İLAVE BİLGİ NOTU

Allah sonsuz güç ve ilim sahibidir. O’nun hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi olan insandır. Allah’ın bizim ibadetlerimize ihtiyacı yoktur.

İbadet Nedir?

İba­det; sözlükte boyun eğme, saygı duyma, itaat etme, tapma, tapınma, kulluk borcunu yerine getirme gibi anlamlara gelir. İbadetin terim anlamı ise âlemlerin Rabb’i olan Yüce Allah’a (c.c.) karşı kulluk görevini yerine getirmek, onun emirlerine uyup yasaklarından kaçınmaktır.

Buna göre ibadet eden bir Müslüman, Allah’ın (c.c.) emirlerine ve yasaklarına uyduğunu belirtmiş olur.

İbadet insanı sorumluluklarını yerine getirdiğinden dolayı cezalardan kurtarır. İnsanın hayatını düzenler. Kİşi Allah’ın rızasını kazanarak, cennete girmeye hak kazanır.

İbadet ettiğimizde bir çok güzel duyguyu hissederiz.

Huzur, mutluluk, yakınlık, kaygılardan uzak olma, Allah’ın sevgisini hissetme vb. İbadet insanı gerçek mutluluğa ulaşmasını sağlar.

İnsan kul olduğunu, gerçekten inandığını ibadetleri yaparak gösterebilir. İnanan kişi emir ve yasaklara uyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir