Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk Yılları Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk Yılları Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk Yılları Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz.  9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 3.Ünite Değerlendirme Çalışmaları cevapları sayfa 62 cevaplarını okuyabilirsiniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk Yılları Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Çocukluk Yılları Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Hz. Muhammed (s.a.v.), 20 Nisan 571’de Arap Yarımadası’nın Mekke şehrinde doğdu.
  2. 4 yaşına kadar süt annesi Halime’nin yanında kaldı.
  3. Peygamberimizin (sav) annesi Amine 6 yaşında vefat edince dedesi Abdülmuttalip bakımını üstlendi.
  4. Dedesi vefat edince bakımını amcası Ebu Talip üstlendi.
  5. Peygamberimiz (s.a.v.) küçük yaşlardan itibaren amcasıyla çalışmaya başladı. Onunla birlikte ticaret yolculuklarına çıktı.

İLAVE BİLGİ NOTU

  • Hz. Muhammed (s.a.v.), 20 Nisan 571’de Arap Yarımadası’nın Mekke şehrinde doğmuştur. Onun babası Abdullah, annesi ise Âmine’dir. Peygamberimizin (s.a.v.) babası ve annesi, Mekke’nin ileri gelen kabilelerinden biri olan Kureyş kabilesine ensuptu. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) dedesi Abdülmuttalip ise Mekke’nin yöneticisiydi.
  • Abdullah, Âmine ile evlendikten bir süre sonra Şam tarafına ticaret yolculuğuna çıktı. Dönüşte Medine yakınlarında hastalandı ve vefat etti.
  • Bu sırada Âmine hamileydi. Bir süre sonra bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Abdülmuttalip, bu çocuğu oğlundan bir yadigâr olarak gördü. Torununa Muhammed adını koydu.
  • Muhammed, “Çok övülen” anlamına gelir. Annesi Âmine ise Peygamber Efendimize (s.a.v.) Ahmed adını verdi. Ahmed “Çok hamdeden, çok şükreden” demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir