Hz. Peygambere İlk İnananları aşağıdaki Kutucuklara Yazınız.

Bu yazıda “Hz. Peygambere İlk İnananları aşağıdaki Kutucuklara Yazınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Peygamberimiz Hz. Muhammed’e ilk inananları aşağıda yazdık. İlk Müslümanlar kimlerdir? sorusunun cevabını yazdık.

Hz. Peygambere İlk İnananları aşağıdaki Kutucuklara Yazınız.

 1. Hz. Hatice (r.a.)
 2. Kızı Zeynep
 3. Kızı Rukiye
 4. Kızı Ümmü Gülsüm
 5. Hz. Ali (r.a)
 6. Zeyd bin Harise (r.a.)
 7. Hz. Ebu Bekir

6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders kitabı cevapları

İLAVE BİLGİ NOTU

Hz. Peygambere ilk inanan, eşi Hz. Hatice (r.a.) oldu. Daha sonra kızları Zeynep, Rukiye ve Ümmü Gülsüm (r.a.) de anneleri Hz. Hatice (r.a.) ile aynı zamanda Müslüman oldular. Hz. Hatice (r.a.) ve kızlarından sonra, Hz. Peygamberin evinde bulunan ve osıralarda henüz on veya on bir yaşında olan Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Peygamberin hizmetçisi Zeyd b. Harise (r.a.) de iman ettiler. Daha sonra Hz. Peygamberin en güvenilir ve sadık dostu Hz. Ebu Bekir (r.a.) onun davetine olumlu cevap vererek hiç tereddüt etmeksizin iman etti. İlk Müslümanlar

 1. Hz. Hatice (r.a.)
 2. Hz.Ali (r.a.),
 3. Zeyd b. Harise (r.a.)
 4. Hz. Ebu Bekir (r.a.) İslam’ı kabul etti. Bunlar İslam tarihinde ilk Müslümanlar olarak bilinir. ( 1 )

Ömer’e kadar Müslüman olan kırk kişi ise şunlardır: Hatice, Ali, Ebubekir, Osman, Zeyd bin Harise, Talha bin Ubeydullah, Zübeyr bin Avvam, Sa’d bin Ebi Vakkas, Abdurrahman bin Avf, Said bin Zeyd, Ebu Ubeyde bin Cerrah, Hamza, Haris, Cafer, Mısab, Mesud, Iyas, Ebû Zerr el-Gifârî, Ebu Selman el Farisi, Osman bin Mazun, Bilal- Habeş, Habbab, Hatib, Halid Bekir, Abdurrahman Cahş, Ebu Ahmed, Amir, Amir Rebia, Vakıd, Erkam, Üveys, Halid, Ömer Anbese, Nuaym, Ammar, Süheyb, Mikdad, Said Hudri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir