Hz. Peygamberin bu sözünü bilgiye ve onu öğretene olan saygı açısından yorumlayınız.

Ramazan geldiğinde çevrenizde ne gibi değişiklikler gözlemlersiniz?

Bu sayıda “Hz. Peygamberin bu sözünü bilgiye ve onu öğretene olan saygı açısından yorumlayınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Hadiste bilgiye ve onu öğretene olan saygı açısından şu şekilde yorumlayabiliriz.

Hz. Peygamberin bu sözünü bilgiye ve onu öğretene olan saygı açısından yorumlayınız.

Bu hadiste ilim öğrenen ve öğretenlerin Allah katında değerli oldukları anlatılmaktadır.

Çünkü ilim öğrenmenin Peygamberlerin mirasçısı olduğu belirtilerek ilimin ne kadar önemli olduğu anlatılmıştır.

Meleklerin kanatlarını sermesi, canlıların dua etmesi, alimin üstünlüğü Allah’ın ilme ve ilim öğrenene verdiği değeri gösterir.

Bu kadar değer verilen ilme ve öğretene bizlerin saygı duyması ve bunu elde etmek için çalışmamız gerektiği anlatılmıştır.

HADİS

“Kim ilim için yola çıkarsa Allah ona cennete giden yolu kolaylaştırır. Melekler, hoşnutluklarından dolayı ilim talebesine kanatlarını serer. Sudaki balıklara varıncaya kadar yer ve gök ehli âlim kişinin bağışlanması için Allah’a (c.c.) yakarır. Âlimin, âbide (ibadet edene) üstünlüğü, (parlaklık, görünürlük ve güzellik bakımından) ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Kuşkusuz âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler miras olarak ne altın ne de gümüş bırakmışlardır; onların bıraktıkları yegâne miras ilimdir. Dolayısıyla kim onu alırsa büyük bir pay almış olur.” (Tirmizî, İlim, 19.)

4. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir