Hz. Peygamberin (s.a.v.) Cenaze Ve Defin İşleri Nasıl Gerçekleştirilmiştir?

Hz. Peygamberin (s.a.v.) Cenaze Ve Defin İşleri Nasıl Gerçekleştirilmiştir?

Hz. Peygamberin (s.a.v.) Cenaze Ve Defin İşleri Nasıl Gerçekleştirilmiştir? 9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 3.Ünite Değerlendirme Çalışmaları cevapları sayfa 62 cevaplarını okuyabilirsiniz.

Hz. Peygamberin (s.a.v.) Cenaze Ve Defin İşleri Nasıl Gerçekleştirilmiştir?

Hz. Peygamberin (s.a.v.) Cenaze Ve Defin İşleri Nasıl Gerçekleştirilmiştir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. 8 Haziran 632’de Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) vefat etti.
  2. Hz. Peygamber, Hz. Âişe’nin odasında vefat etti.
  3. Hz. Peygamber efendimizin döşeği kaldırılarak yerine Medineli Ebû Talha tarafından kabir kazıldı.
  4. Hz. Ali (r.a.), Hz. Abbas ve onun oğulları Fazl ve Kusem ile Üsâme bin Zeyd Peygamberimizin (s.a.v.) naaşını yıkadılar.
  5. Müslümanlar gruplar hâlinde Peygamberimizin (s.a.v.) cenaze namazını kıldılar.
  6. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), vefat ettiği yer olan Hz. Aişe’nin (a.s.) odasında toprağa verildi.
  7. Peygamberimiz (s.a.v.), Mescid-i Nebi’de yer alan kabri ile minberi arasındaki bölüme tertemiz gül bahçesi anlamına gelen Ravza-i Mutahhara ismini vermiştir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Peygamberimizin (s.a.v.) vefatı bütün Müslümanları derin bir üzüntüye boğdu. Müslümanlar, Peygamberimizin (s.a.v.) vefatıyla
kendilerini büyük bir boşluk içerisinde hissettiler.

Onun yerine kimin halife olacağını tartışmaya başladılar. Herkes büyük bir şaşkınlık içerisindeydi. Hz.Ebu BekirPeygamberimizin (s.a.v.) vefat ettiği odaya girdi ve Allah Resulü’nün (s.a.v.) yüzünü açtı. Yıllardır arkadaşlık ettiği, sürekli yakınında olduğu Hz. Muhammed’in (s.a.v.) cansız bedenini görünce kendini tutamayarak ağladı. Daha sonra kendini toparlayarak odadan dışarı çıktı. Mescid-i Nebi’nin çevresinde üzüntü içerisinde bekleyen, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatını şaşkınlıkla karşılayan Müslümanlara şöyle seslendi:

“Ey insanlar! Kim Muhammed’e tapıyor idiyse bilsin ki Muhammed ölmüştür. Kim de Allah’a tapıyorsa bilsin ki Allah ölümsüzdür… Muhammed ancak bir peygamberdir. Ondan önce de nice peygamberler gelmiştir..” ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir