İç Salgı Bezlerinin Salgıladığı Ve Doğrudan Kana Geçen Uyarıcı Maddelere Ne Ad Verilir?

Bu yazıda “İç Salgı Bezlerinin Salgıladığı Ve Doğrudan Kana Geçen Uyarıcı Maddelere Ne Ad Verilir?” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Vücudumuzda iç salgı bezleri bulunmaktadır. İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddeler şu ad verilir;

İç Salgı Bezlerinin Salgıladığı Ve Doğrudan Kana Geçen Uyarıcı Maddelere Ne Ad Verilir?

İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddelere ne ad verilir?

HORMON adı verilir.

Çok korktuğunuzda, heyecanlandığınızda ya da üzüldüğünüzde vücudunuzda ne gibi değişiklikler olur?

Kalp atışları hızlanır, daha sık nefes alıp veririz, kaslarımız gerilir, gözbebekleri büyür, terleme, titreme, ağızda koruluk gibi değişiklikler meydana gelir.

Vücudumuzdaki sistemleri denetleyen ve düzenleyen sistemlere iç salgı bezleri adı verilir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Vücudumuzdaki sistemleri denetleyen ve düzenleyen sistemlerden biri de vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan iç salgı bezleridir.
İç salgı bezleri, vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler içeren salgılar üretirler. Bu salgıları, bir boşaltım kanalı ile bir organa boşaltmak yerine doğrudan kana karıştırırlar. Bu nedenle iç salgı bezi olarak adlandırılırlar.

İç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddeler, hormon olarak adlandırılır. İç salgı bezlerinden salgılanan çeşitli hormonlar vardır. Her biri farklı bir özelliğe sahip olan hormonların etkilediği hücreler de birbirinden farklıdır. 6. Sınıf  Fen Bilimleri Kitabı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir