İhtiyatlı Başa Kar Yağmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız

İhtiyatlı Başa Kar Yağmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız. bu atasözünü açıklayan kısa bir kompozisyon yazdık. Kompozisyon örneğini aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

“İhtiyatlı Başa Kar Yağmaz” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız

İnsan ömrü boyunca haberli, habersiz bir çok sorunla kaşılaşır. Bu sorunları bilmek ve sorunun hayatımıza büyük zararlara yol açmaması için ihtiyatlı, yani tedbirli davranmamız gerekir. İhtiyat; bir kişinin gerektiği durumlarda önlem alması ve duruma hazırlıklı olması, bazı durumlardan sakınmasıdır.

İhtiyatlı kişi olacak durumlara karşı tedbir alır.  Arabaların lastiklerinin patlaması her zaman başa gelen bir olay olduğu için firmalar yedek lastik koymuştur. Yedek lastik sayesinde geceleri, şehirden uzak bir yerde lastiğimiz patlasa da yedek lastiği kullanırız. Bu sayede mağdur olmayız.

İhtiyatlı kişi olması muhtemel olaylara karşı önlem alır. Arabayı sigortalamak, kötü gün için para biriktirmek, evden çıkarken ütünün fişde olup olmadığını kontrol etmek, gelecek hafta olacak bir sınav için şimdiden çalışmak hep ihtiyatlı olmaya örnektir. İhtiyatlı olmak sadece önceden tedbir almak değildir. Davranışlarıyla da insan ihtiyatlı olmalıdır. Örneğin bir insan araba ile çok hızlı gitmesi kaza yapmasına neden olur. İnsan, ihtiyatlı davranarak kaza ve belalardan büyük kayıplardan ve hayatının geri dönülmez olaylarından kurtulabilir.

İhtiyatlı kişi başa gelen olumsuzluklara karşı büyük zararlar görmez. Aldığı tedbirler ve ölçülü davranması sayesinde zor durumalara düşmez ve hemen kurtulur. Yani kısacası atasözünde de belirtiği gibi “başına kar yağmaz.”

İhtiyatlı davranmayan kişinin ise başı beladan ve zor durumlardan kurtulmaz. Hayatı hep bir şeylere isyan ile geçer. Sabah servise yetişmek için ihtiyatlı davranıp erken çıkmazsa kaçırır ve okula gitmek için bir kaç dolmuşa biner ve okula geç varır. Hayatı stresiçinde ve bir şeylerle mücade ederek geçirmek zorunda kalır.

Karınca ve ağustos böceği hikayesindeki karıncayı ihtiyatlı davranan, ağustos böceğini ise ihtiyatsız bir kişi olarak düşünebiliriz. Kış gelince karınca sıcacık yuvasında karı seyredip hayatından zevk alırken, ağustos böceğinin başı kardan ve soğuktan kurtulmaz.

İhtiyatlı davranalım, ihtiyat sahibi bir kişi olalım. Bu hayatımıza yük değil huzur getirir. Başımıza kar yağmaması için ihtiyatlı olmak en kolay yoldur. Atalarımız ne demiş “İhtiyatlı başa kar yağmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir