İlahi kitap, suhuf ve mucize kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz

İlahi kitap, suhuf ve mucize kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz konusunu kısaca yazdık. Dini terimler olan ilahi kitap, suhuf ve mucize kavramlarını kısaca yazdık.

İlahi kitap, suhuf ve mucize kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz

İlahi Kitap: Yüce Allah (c.c) tarafından vahiy meleği Cebrail (a.s) aracılığı ile bazı Peygamberlere göndermiş olduğu insanlara Allah’ın emirlerini, koymuş olduğu yasakları ve doğruları anlatan kutsal kitaplara denir.

Suhuf: Suhuf; “sahife” kelimesinin çoğulu olup Allah tarafından vahiy meleği Cebrâil vâsıtasıyla “dört peygambere” gönderildiğine inanılan ilâhî risâlelerdir. Dört kutsal kitapla karıştırılmamalıdır.

“Sahîfe” kelimesinin çoğul olup “sayfalar” anlamına gelen “suhuf“, Peygamberlerden bazılarına verilen küçük kitapçıklara, risalelere denir.

Mucize:Akıl yoluyla açıklanamayan, bu yüzden de Tanrısal bir güç tarafından yaratıldığına inanılan doğaüstü olay.

Mucize; Peygamberlerin, peygamberliklerinin doğruluğunu teyit etmek için Allah tarafından yaratılan ve insanların bir benzerini getirmekten aciz kaldığı olağanüstü olaylara mucize denir.

Mucize; Peygamber olan kişinin, Peygamberliğinin ıspatı için, akılların alamayacağı bir olayı Allah’ın kudreti ile  göstermesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.