İnfak Ne Demektir? Açıklayınız.

İnfak Ne Demektir? Açıklayınız.

İnfak Ne Demektir? Açıklayınız. 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5.ünite Din ve Güzel Ahlak Değerlendirme Çalışmaları 119.sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

İnfak Ne Demektir? Açıklayınız.

İnfak Ne Demektir? Açıklayınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

İnfak: Allah’ın hoşnutluğunu elde etme amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara ayni ve nakdi yardımda bulunması demektir.

Sözlük anlamı; para veya malı elden çıkarmak anlamına gelir. Nifak (bozgunculuk) kelimesinin zıttıdır.

İLAVE BİLGİ NOTU

İslam Dini yardımlaşmayı emreder.

Maddi gücü yettiğince her Müslüman fakirlere, kimsesizlere, yetimlere, yaşlılara yardım etmelidir. Zekat, sadaka şeklinde yardımlarla maddi gücünü Allah yolunda harcamalıdır, yani infak etmelidir.

İnfak etme ile ilgili ayet;

“Sana (Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: Maldan harcadığınız her şey ebeveyn, yakınlar, yetimler, fakirler ve yolcular için olmalıdır. Şüphesiz Allah yapacağınız her hayrı bilir.” (Bakara suresi, 215. ayet.)

Başkalarına yardım edenler, bu güzel davranışları sebebi ile hem Allah tarafından, hem de insanlar tarafından sevilir.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) hayatı boyunca ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi, yetim, öksüz ve yaşlıları koruyup gözetmeyi ilke edinmiştir. O, birçok hadisinde bizleri de başkalarına maddi yardımda bulunmaya teşvik etmiştir. Örneğin bir hadisinde, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” buyurmuştur.

İnfak etmek, maddi anlamda vermek demektir. İnfak etmek insanları birleştirir. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir