İnsanın Evrendeki Üstün Ve Ayrıcalıklı Konumu, Ona Ne Gibi Sorumluluklar Yüklemektedir?

Uzay kirliliğinin yol açabileceği sonuçlar neler olabilir?
İnsanın Evrendeki Üstün Ve Ayrıcalıklı Konumu, Ona Ne Gibi Sorumluluklar Yüklemektedir?

İnsanın Evrendeki Üstün Ve Ayrıcalıklı Konumu, Ona Ne Gibi Sorumluluklar Yüklemektedir? 9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı sayfa 13 cevaplarını okuyabilirsiniz

İnsanın Evrendeki Üstün Ve Ayrıcalıklı Konumu, Ona Ne Gibi Sorumluluklar Yüklemektedir?

İnsanın Evrendeki Üstün Ve Ayrıcalıklı Konumu, Ona Ne Gibi Sorumluluklar Yüklemektedir? sorusunun cevaplarını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Yüce Allah’ın (c.c.) varlığına ve birliğine inanmak, emir yasaklarına uymak, ibadet etmek yani kul olmak
  2. Yaptıığı iyi ve kötü davranışlarının sonuçlarından dolayı sorumlu olmayı yüklemektedir.

İLAVE BİLGİ NOTU

“Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin hâkikaten huzurumuza geri getirilmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minûn suresi, 115. ayet.)

İnsan en güzel biçimde yaratılmış ve diğerbütün canlılardan üstün tutulmuştur. İnsan bu özellikleri ile “kul” olma mertebesine yükselmiştir.

İnsan aklı, maddi ve manevi diğer bütün özellikleri ile sorumlu bir varlıktır. Diğer canlılar yok olup giderken insan yaptıkları ile sonsuz bir hayta kavuşacaktır.

İnsan öncelikle yaptıklarından sorumludur. Allah’ı bilip inanmak ve emir ve yasaklarına uymak zorundadır.

İnsanlığa hitap eden bu âyet, insanın sorumlu bir varlık olarak yaratılışının en veciz ifadesi olup, bu sorumluluğu onun aynı zamanda yüksek değerini de ifade eder. Çünkü diğer bütün canlılar yok olup giderken, yalnız insanoğlu ebedî yaşama imkânına sahip olacak, âyette işaret edildiği gibi bu da âhirette gerçekleşecektir. ( 1 )

Kur’an-ı Kerim’de “… Yaptıklarınızdan mutlaka sorumlu tutulacaksınız.” ( Nahl Suresi 93. ayet) buyrularak insanın sorumlu bir varlık olduğuna dikkat çekilir.

Peygamberlerin ve kutsal kitapların mesajlarını anlayıp uygulayabilecek tek varlık insandır. Bu sebeple Kur’an-ı Kerim, insanı Allah’ın (c.c.) yeryüzündeki halifesi olarak bahseder. İnsan varlıklar için de ayrı bir yere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir