Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz. sözünden hareketle Millî Mücadele ve kahramanlıkla ilgili bilgilendirici bir metin oluşturunuz.

Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz. sözünden hareketle Millî Mücadele ve kahramanlıkla ilgili bilgilendirici bir metin oluşturunuz, yazınız sorusunun cevabını kısaca yazdık. 6. sınıf Türkçe ders kitabı Baba dinleme metni sayfa 66’da yer alan sorunun cevabını kısaca yazdık.

Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz.

KONU: Milli Mücadele Kahramanları

ANA FİKİR: Milli Mücadele kahraman Türk Mİlleti sayesinde kazanılmıştır.

GİRİŞ BÖLÜMÜNDE YAZACAKLARIM:

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşından yenik çıkmıştır. İtilaf Devletleri ülkemizi işgal eder. Ülkemizin işgalden kurtulması için yapılan mücadeleye Milli Mücadele denir.

Milli Mücadele bütün Türk Milleti’nin asker, erkek, kadın, çocuk, yaşlı demeden katıldığı bir bağımsızlık savaşıdır.

Milli Mücadele 1919 yılında Atatürk’ün Samsuna çıkması ile başlar. 1923 yılında ise kazanılan bağımsızlık ile biter.

GELİŞME BÖLÜMÜNDE YAZACAKLARIM:

Bu mücadeleyi kazandıran her biri kahraman olan Türk Milleti’nin başarısıdır. Türk Milleti ismini bilmediğimiz nice kahramanları ve ismini bildiğimiz o yürekli insanlar sayesinde kurutulmuştur.

Türk Milleti kahramanları sayesinde kurtulmuş, vatanının bağımsız geleceğini kurmuştur.

Kim bu kahramanlar; başta Musta Kemal Atatürk, Şerife Bacı, Tahsin Bey, Şahin Bey, Halime Çavuş, Çete Emir Ayşe, Tayyar Rahmiye ismini bilmediğimiz diğer kahramanlar.

Çocuğu yerine cephanenin üstünü örten kahraman Türk kadını, sevdiklerini bırakıp cepheye giden Türk genci, okulunu bırakıp öğrenci kıyafeti ile cepheye giden öğrenci, eli kınalı teyzelerimiz ve daha niceleri bu milletin kahramanlarıdır.

SONUÇ BÖLÜMÜNDE YAZACAKLARIM:

Bu millet binlerce kahramanı ile bağımsız geleceğine güvenle bakmaktadır. Ne mutlu bizlere ki kahramanları olan bir milletiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir