Kalpten inanmak, kalbi mütmain olmak gibi günlük dilde kullanılan ifadelerle kastedilen nedir? Sizce imanla ilgili şeyleri kalbin  onaylaması niçin önemlidir?

Kalpten inanmak, kalbi mütmain olmak gibi günlük dilde kullanılan ifadelerle kastedilen nedir? Sizce imanla ilgili şeyleri kalbin  onaylaması niçin önemlidir? sorusunun cevabı ile ilgili bilgiyi şöyle yazabiliriz. İman etme olayında kalb esas alınır. Kalpten inanmak iman etmenin özünü oluşturur. Bu ifadeleri ve iman etmede kalbin önemini şu şekilde anlatabiliriz.

Kalpten inanmak, kalbi mütmain olmak gibi günlük dilde kullanılan ifadelerle kastedilen nedir? Sizce imanla ilgili şeyleri kalbin  onaylaması niçin önemlidir?

İnsan aklı ile düşünür, kalbi ile karar verir.

Bu yüzden İslam dini iman etmeyi kalbi bir olay olarak kabul eder.
Kalbten iman etmek, yalana ve güvensizliğe kapalı bir şekilde tam gerçekçi olarak inanmaktır.

Kalbi mutmain olmak; kalbin denilen herşeyi en ince ayrıntısına kadar kabul etmesi, şüphe kalamayacak şekilde, tam  ve inanmış olmasıdır.

İnsanın diğer organları ile ilgili inancında etrafındaki kişileri kandırabilir. Diliyle iman ettim diyerek başkalarına yalan söyleyebilir.

Kalb ise gizli bir organdır. İnsan kalbi ile başbaşadır. Kendisine yalan söyleyemez. Kalben inanan kişi bu inancın gereklerini yerine getirir.

Bu yüzden kalben iman etmek önemlidir.

İLAVE BİLGİ NOTU

İmanın temel esasının kalbin tasdiki olduğu hususunda Yüce Allah “Ey Resul! Kalpleri iman etmediği halde ağızlarıyla ‘inandık’ diyen kimselerden ve Yahudilerden küfür içinde koşuşanlar (ın hâli) seni üzmesin…” buyurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.