Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin Ve Milletlerin Başından Geçen Olayların Yani Kıssaların Anlatılmasının Sebebi Ne Olabilir?

Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin Ve Milletlerin Başından Geçen Olayların Yani Kıssaların Anlatılmasının Sebebi Ne Olabilir? 6.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı ödev sorunun cevabını okuyabilirsiniz. sayfa 87.

Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin Ve Milletlerin Başından Geçen Olayların Yani Kıssaların Anlatılmasının
Sebebi Ne Olabilir?

“Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin Ve Milletlerin Başından Geçen Olayların Yani Kıssaların Anlatılmasının
Sebebi Ne Olabilir?”  Yukarıdaki ayetleri de dikkate alarak tartışınız.

  1. Sebebi, geçmiş milletlerin başına gelen olaylardan örnekler vererek, Müslümanların ibret almasını sağlamak, doğru yolu göstermek, öğüt vermek, kalplerini pekiştirmektir ve uyarı yapmak içi yer verilir. ( 1 )

Kıssa İle İlgili Ayetler

“Andolsun ki onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Kur’an uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi ayrı ayrı açıklayan ve inanan bir toplum için de bir yol gösterici ve bir rahmettir.” (Yusuf suresi, 111. ayet.)

“Peygamberlerin haberlerinden senin kalbini (tatmin ve) teskin edeceğimiz her haberi sana anlatıyoruz. Bunda sana gerçeğin bilgisi, müminlere de bir öğüt ve bir uyarı gelmiştir.” (Hûd suresi, 120. ayet.)

EK BİLGİ

  • Kur’an’daki kıssalar yaşanmış, gerçek ve eğitici hikayelerdir.
  • Kıssalar insanlara doğru yolu göstermek için öğütler verir.
  • Kıssalarda esas amaç, tarihi bilgi vermek değildir.
  • Amaç geçmiş milletlerin başına gelen olaylardan örnekler vererek, Müslümanlara doğru yolu göstermek, öğüt vermek, kalplerini pekiştirmek, geçmiş milletlerin durumları ile ilgili haber vermek, inanmayanlar için ise başlarına gelecek olayları bildirmektir. ( 2 , 3 )
  • Müslümanlar kıssaların verdiği öğütleri anlamalı, ders çıkarmalı ve durumunu gözden geçirmelidir. ( 4 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir