Kur’an-ı Kerim’den Ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Hadislerinden Bulduğunuz Farklı Dua Örneklerini Noktalı Yerlere Yazınız.

Kur’an-ı Kerim’den Ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Hadislerinden Bulduğunuz Farklı Dua Örneklerini Noktalı Yerlere Yazınız.

Kur’an-ı Kerim’den Ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Hadislerinden Bulduğunuz Farklı Dua Örneklerini Noktalı Yerlere Yazınız.  5.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı sayfa 50, 8. Etkinlik sorularının cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim’den Ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Hadislerinden Bulduğunuz Farklı Dua Örneklerini Noktalı Yerlere Yazınız.

Kur’an-ı Kerim’den Ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Hadislerinden Bulduğunuz Farklı Dua Örneklerini Noktalı Yerlere Yazınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Kur’an-ı Kerim’den Dualar

 1. “…Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır ve şu kâfir kavme karşı bize yardım et. Bakara Suresi 250.ayet
 2.  “Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.” Al-i İmran Suresi 8.ayet
 3. “…Ey Rabbimiz! Bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma!”Ârâf Sûresi: 47. Âyet
 4. “…Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve müslüman olarak bizim canımızı al. Ârâf Sûresi: 126. Âyet
 5.  “…Sen bizim sahibimizsin, bizi bağışla ve bize acı! Sen bağışlayanların en iyisisin!”  Ârâf Sûresi: 155 . Âyet ( 1 )

Hz. Muhammed (sav)’in  Duaları

 • “Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl.”
 • Allah’ım! Ben zayıfım, zaafımı Sen’in rızâ-yı şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl!
 • Allah’ım! Ben zayıfım, beni kuvvetlendir; insanlar arasında küçük görülüyorum, beni izzet sâhibi kıl! Ben muhtâcım, beni rızıklandır.
 • “Allah’ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!”
 • “Allah’ım! Her çeşit kötü ahlaktan, kötü amelden, arzulardan ve hastalıklardan kuşkusuz sana sığınırım.”
 • “Allah’ım! Yaptığım şeyin ve yapmadığım şeyin şerrinden kuşkusuz sana sığınırım.”
 • “Allah’ım, kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve şehvetimin şerrinden Sana sığınıyorum. Senden, kurtuluşu, yasaklardan uzak durmayı, tok gözlülüğü istiyorum.”
 • “Allah’ım, Senden tükenmeyen bir nimet diliyorum. Senden bitmeyen bir sevinç diliyorum.”
 • “Allah’ım! Bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru! Yaşadığım şu dünyadaki işlerimin yolunda gitmesini sağla! Dönüp varacağım âhiretimi kazanmama yardım et!”( 1 )

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir