Mekkeli Müşriklerin Sevr Mağarası’nın Önüne Kadar Gelmelerine Rağmen İçeride Bulunan Hz. Peygamber İle Hz. Ebu Bekir’i (a.a.) Görememiş Olmalarını Nasıl Anlamalıyız?

Bu yazıda “Mekkeli Müşriklerin Sevr Mağarası’nın Önüne Kadar Gelmelerine Rağmen İçeride Bulunan Hz. Peygamber İle Hz. Ebu Bekir’i (a.a.) Görememiş Olmalarını Nasıl Anlamalıyız?” sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Mekkeli Müşriklerin Sevr Mağarası’nın Önüne Kadar Gelmelerine Rağmen İçeride Bulunan Hz. Peygamber İle Hz. Ebu Bekir’i (a.a.) Görememiş Olmalarını Nasıl Anlamalıyız?

  1. Allah’ın bir yardımı ve mucizesi
  2. Allah’ın Müslümanları koruduğu
  3. Allah’ın Müslümanlarla beraber olduğu şekliden anlamalıyız.

6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları . ..Sevr Mğarası

İLAVE BİLGİ NOTU

Sevr Mağarası’nda üç gün kalan Hz. Peygamber ve yakın dostu Hz. Ebu Bekir (r.a.) bu üç günün sonunda yanlarına bir rehber alarak yola devam ettiler.

Hz. Ali (r.a.) de Hz. Peygamberin bıraktığı emanetleri sahiplerine teslim ettikten sonra yola çıkmıştı. Kuba Köyü’nde Hz. Peygambere yetişti.622 yılının Eylül ayında Hz. Peygamber ve beraberindekiler, Medine’ye ulaştı. Medineliler, Hz. Peygamberi büyük bir sevinç ve coşkuyla karşıladı.

Sevr Mağarası Ayet

“… inkâr edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke’den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına ‘Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir.’ diyordu. Allah
da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz birtakım ordularla onu desteklemiş, böylece inkâr edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah’ın sözü ise en yücedir. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” Tevbe suresi, 40. ayet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir