Memleket Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Memleket Sevgisi İle İlgili Kompozisyon. Memleket sevdası, özlemi, hasreti, memleket deyince ne akla gelir, memleket nedir, insan memleketini sevince ne yapar, hayatını nasıl etkiler konularını içeren kısa (eödev) tarzı bir kompozisyon örneği yazdık.

Memleket Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Memleket doğup büyüdüğümüz, çocukluk anılarımızın ve ailemizin yanında hayatı tanıdığımız yerdir. Memleketimiz bizi büyütür, bize davranışlar, özellikler katar. İnsan memleketini sever çünkü her insan memleketinden bir parça taşır.

Memleket sevdiğimiz insanların olduğu yerdir. Memleketin yemekleri, konuşması, gelenek ve görenekleri, havası, deresi, taşı, toprağı, sokakları, türküleri, insanları bizi biz yapar. İnsan memleketini sever çünkü memleketini içinde taşır. Başka bir şehre veya yere gidince insan kendini garip hisseder, yalnız kalır. Bir an önce memleketine sevdiklerinin yanına dönmek ister.

Memleket hasreti insanı üzer. İnsan sevdiklerine kavuşamayınca, memleketinin havasını koklayamayınca bir özlem içinde yaşar. Başka bir şehre, ülkeye okumak veya çalışmak için gidenler memleket sevgisini anlar. Duyduğu bir türkü ile tattığı bir lezzet ile veya bir fotoğraf ile memleketini ne kadar özlediğini anlar.

Şairler memlket sevgisi ve özlemi ile ilgili bir çok şiirler yazmışlardır. Örneğin, Cahit Külebi Yurdum şiirinde,

Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin.

diyerek meleket sevgisinin kutsal olduğunu söylemiştir. “Vatan aşkını artırmak için en emin yol bir müddet yabancı bir memlekette kalmaktır.”  (William Shenstone) İnsan memleket sevgisini ondan ayrı kalınca anlar. 

Memleket içimizdeki en kutsal sevgilerden birisidir. Memleketimizin varlığı ile yaşarız, atalarımızdan bir parçadır memleket . Memletimiz bizdir, biz memleketiz. Melketimizi, yurdumuzu, ülkemizi sevelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir