Mevlana’nın Öğütlerinden Birini seçiniz. Seçtiğiniz Öğütle İlgili Aşağıdaki Yazı Taslağını Doldurarak Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.

Mevlana’nın Öğütlerinden Birini seçiniz. Seçtiğiniz Öğütle İlgili Aşağıdaki Yazı Taslağını Doldurarak Bilgilendirici Bir Metin Yazınız. 5.sınıf Türkçe kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Mevlana’nın Öğütlerinden Birini seçiniz. Seçtiğiniz Öğütle İlgili Aşağıdaki Yazı Taslağını Doldurarak Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.

Mevlana’nın öğütlerinden birini seçip. Seçtiğim öğütle ilgili aşağıdaki yazı taslağını doldurup, bilgilendirici bir metin yazdım. Umarım yardımcı olur.

Öğüt: Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

YAZI TASLAĞIM

Yazımın Konusu:Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Yazımın Ana Fikri:Kişinin kendini farklı göstermemesi.

Giriş Bölümü: Her insanın bir kişiliği vardır.

Gelişme Bölümü:İnsan davranışlarıyla diğer insanlara, diğer insanları aldatmamalıdır. Bu aldatıcı davranışların zararları ve faydaları.

Sonuç Bölümü: İnsan kendini nasıl ise o şekilde davranmalıdır.

Kendin Ol

Tüm insanların kendine özgü kişilikleri vardır. Kimisi güzel huy ve davranışlar sahip iken, bazılarında kötü huylar öne çıkar. İnsan ilişkilerini düzenleyen ise davranışlarımızdır.

Bir kişi hakkında karar verirken davranışlarımız ön plandadır. Bir insan diğer insanlara kötü davranıyor, arkalarından konuşuyorsa o kişi için bir hüküm veririz. İnsanlar birbirlerine karşı iyi tutum ve davranışlar sergilemek ister. İnsan olmanın gereği budur. Fakat bazen insanlar davranışlarıyla karşısındakini yanıltır yani kandırır.

Yardımsever değilken yardımsever gibi gözükmek ister. İçinden kötülük geçirse bile beni yardımsever zannetsinler diye bu şekilde davranır. Bu davranışı ile insanları kandırır. Bir çeşit yalan söylemiş olur. Yalan ise kötü bir davranıştır.  Yalancının mumunun yatsıya kadar yandığı gibi bu çeşit davranışlar bir gün muhakkak ortaya çıkar. Mevlana Hazretlerin ne güzel söylemiş “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”

Gerçek insan iyi özelliklere sahip olmaktır. Mevlana’nın dediği gibi kötü huylarımız varsa ve biz iyiymiş gibi gözüküyorsak bir karar vermeliyiz. Ya iyi olalım, ya kötü olalım. Kimse kötü davranmak istemez. O zaman kötü huylarımızı değiştirelim.

Kendimiz olalım. Daha doğrusu iyi insan olalım.

5.sınıf Türkçe ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

2 Comments on “Mevlana’nın Öğütlerinden Birini seçiniz. Seçtiğiniz Öğütle İlgili Aşağıdaki Yazı Taslağını Doldurarak Bilgilendirici Bir Metin Yazınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir