“Müminlerin kardeş olması” Ne Anlama Gelmektedir?

Türklerin Anadolu’ya akınlar düzenledikleri dönemde Anadolu’nun dinî ve toplumsal durumu hakkındaki çıkarımlarınız neler olur?
“Müminlerin kardeş olması” ne anlama gelmektedir?

“Müminlerin kardeş olması” ne anlama gelmektedir?  4.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabındaki ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

“Müminlerin kardeş olması” ne anlama gelmektedir?

“Müminlerin kardeş olması” ne anlama gelmektedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Kardeş, aynı ana babadan doğmuş olan kişilerdir ve yakınlığı belirtir.
  2. Müminlerin kardeş olması, kardeş yakınlığı ile birbirini sevmesi, zor zamanlarda yanında olması, kardeşi gibi davranması, birlik ve beraberlik içinde yaşamaları gerektiği anlamına gelmektedir.
  3. Ayrıca değişik bir bakış açısı ile hepimizin atası olan Hz.Adem ve Hz.Havva olması sebebi ile kardeş olduğumuz, kardeş yakınlığı ile birbirini sevmesi, zor zamanlarda yanında olması anlamına gelmektedir.

BİLGİ NOTU

Peygamberimiz (s.a.v.) zamanındaki Müslümanlar “Müminler ancak kardeştirler…” (Hucurât suresi, 10. ayet) ayetinin gereğine uygun davranmışlardır.

Örneğin, Medineli Müslümanlar, Mekke’den Medine’ye göç edenlere her türlü yardımı yapmışlar büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır. Evlerini, mallarını paylaşmışlardır. Çünkü Medineliler, Müslümanların kardeş olduğunun, kardeşin kardeşle her zaman yardımlaşma ve dayanışma içinde olması gerektiğini Peygamberimizin (s.a.v.) tavsiyeleri ve Kur’an-ı Kerim’im emirleri ile öğrenmişlerdi. ( 1 )

One Comment on ““Müminlerin kardeş olması” Ne Anlama Gelmektedir?”

  1. Güzel bir site. Ama bu benim ders kitabımda da vardı. Ama gene de güzel bir site

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir