“Münafıkla mümini namazda gör. Biri riya, diğeri ibadet ve yalvarmak için kılıyor. Oruç, hac, namaz ve zekat mümin ile kafirleri belirler. Mümine ibadet ebedi safa, nifak sahiplerine ise can derdidir.” Sözünde Hangi Mesaj Verilmektedir?

Mevlana sözü

“Münafıkla mümini namazda gör. Biri riya, diğeri ibadet ve yalvarmak için kılıyor. Oruç, hac, namaz ve zekat mümin ile kafirleri belirler. Mümine ibadet ebedi safa, nifak sahiplerine ise can derdidir.” Sözünde Hangi Mesaj Verilmektedir? Yukarıdaki sözlerde hangi mesajlar verilmektedir? 6.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 6.Ünite İslamiyet ve Türkler ünitesi ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Münafıkla mümini namazda gör. Biri riya, diğeri ibadet ve yalvarmak için kılıyor. Oruç, hac, namaz ve zekat mümin ile kafirleri belirler. Mümine ibadet ebedi safa, nifak sahiplerine ise can derdidir.” Sözünde Hangi Mesaj Verilmektedir?

“Münafıkla mümini namazda gör. Biri riya, diğeri ibadet ve yalvarmak için kılıyor. Oruç, hac, namaz ve zekat mümin ile kafirleri belirler. Mümine ibadet ebedi safa, nifak sahiplerine ise can derdidir.” Sözünde Hangi Mesaj Verilmektedir? sorusunun cevabını kısaca yazdık. Yukarıdaki sözlerde hangi mesajlar verilmektedir?

  1. İbadet Müslüman için sadece Allah için yapılırken, münafık gösteriş için yapmaktadır. Kafir ve Müslümanı ibadetler ayırır.
  2. Mümin için ibadet ebedi bir mutluluk kazandırırken, kafir için dert ve ceza olduğu anlatılmıştır.

İster yaya ister atlı olsun yol arkadaşlarının hatırını sormak gerekir. Düşman da olsa ona ihsanda (iyilikte) bulun. Zira ihsan, düşmanı sana dost eder. Dost olmasa bile düşmanlık azalır. Yani ihsan, düşmanlığa merhem olur. Hasılı güzel ahlaklı ol…Kervan halkının beraberliği, yol vurucuların (eşkıyaların) kılıç ve mızrağına üstünlük sağlar. ”

  1. İnsanlarla iletişim içinde olmalıyız. Düşmane bile iyilik yapın. İyilik düşmanı dost eder. Yada düşmanlığını azaltır.
  2. Güzel ahlaklı olmak ve birlik beraberlik kötülüklere karşı bizleri korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir