”Müslüman -veya mümin- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa gözleri ile işlediği her günah, abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle işlediği her günah, abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman ayaklarıyla işlediği her günah, abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Sonunda o mümin kul, günahlarından temizlenmiş olur.”

Abdest hadis

”Müslüman -veya mümin- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa gözleri ile işlediği her günah, abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle işlediği her günah, abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman ayaklarıyla işlediği her günah, abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Sonunda o mümin kul, günahlarından temizlenmiş olur.”

Yukarıdaki hadis bize ne anlatmak istiyor? 6.sınıfDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı sayfa 33 sorularının cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

  1. Bu hadiste abdestin namaz ibadeti için maddi temizlik sağlamasının yanında günahlarımızı temizleyerek manevi bir temizlik sağladığı ve abdestin ne kadar önemli olduğu anlatılmak istenmiştir.

İLAVE BİLGİ NOTU

Abdest Nedir?

Abdest; namaz kılmak, Kâbe’yi tavaf etmek gibi birtakım ibadetleri yerine getirebilmek için bazı organları yıkamak, bazı organları da mesh etmek suretiyle yapılan bir temizliktir ve aynı zamanda bir ibadettir.

Abdest İle İlgili Ayet

“Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı mesh edip topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın)…” (Maide Suresi 6. ayet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir