Namaz ile ilgili kompozisyon

Namaz ile ilgili kompozisyon. İslamın beş şartından biri olan namaz ile ilgili, namazın önemi, namaz sevgisi, niçin namaz kılmalıyız konularını içeren kısa namaz ile ilgili (eödev) kısa kompozisyon bilgilendirici metin yazdık.

Namaz ile ilgili kompozisyon

İslam dinin beş şartından birisi de namazdır. Namaz Allah’ın müslümanlara yapmalarını emrettiği bir ibadet şeklidir. Günün belli vakitlerinde günde 5 defa abdest alınarak yapılır.

Kur’an-ı Kerim’de Taha suresinde şu ayet vardır. “Şüphesiz ki Ben; Allah’ım! Benden başka hiç bir ilâh yoktur. Öyleyse Bana ibadet et ve Beni anmak için namaz kıl!” İnsan namaz kılarak Allah’ı anar, Allah’ın tek ilah olduğunu belirtir. Namaz insanı Allah’a yaklaştırır, insanın hayatını düzene koyar. Tek ilah Allah olduğunu namaz ile her daim hatırlar. Namaz bütün ibadetlerin özüdür. Peygamberimiz, “Namaz mü`minin mi`râcıdır.” demiş ve namazın önemini bizler anlatmıştır. Namaz insana bir yük değil, insanın dünyanın telaşesinden çıkmasına yardımcı olan büyük bir olaydır. İnsan namaz kılarak kulluk görevini yerine getirir. Okula gitmek, derslere vaktinde girmek, sınavlardan yüksek not alarak sınıfı geçmek için çalışıyorsak, namaz da insanın bu dünyada sorumlu olduğu bir görevidir. Bu görevi yaparak cenneti ve Allah’ın rızasını kazanabiliriz. Belki abdest almak, namaz kılmak bizlere zor gelebilir ama hayatımızda nice şeyi bir amacı olmadan sadece zevk için yapıyoruz. Saatlerce bilgisayar oynuyoruz, maç yapıyoruz, çarşı ve pazarda geziyoruz. Ama bizi yaratan Allah’ın bir emrini yapmak bize ağır gelmesi çok üzücü bir durumdur. Namaz kılan kişi görevini yapmış olmanın huzuru ile  hayatını güzelleştirir.

Namaz insanı yüceltir. Namaz inanan ile inanmayanı ayırır. Namaz Allah’a inandığımızın ve sevdiğimizin göstergesidir. Bu yüzden namazı hayatımıza katalım. Namazlarımızı kılalım. Namaz ile Allah’a kul olduğumuzu gösterelim dua edelim, Allah ile konuşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir