Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” Gibi İsimlerle Dünyaya Tanıtılıyor Olabilir?

Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” Gibi İsimlerle Dünyaya Tanıtılıyor Olabilir?

Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” Gibi İsimlerle Dünyaya Tanıtılıyor Olabilir? 5.sınıf Türkçe ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” Gibi İsimlerle Dünyaya Tanıtılıyor Olabilir?

“Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” Gibi İsimlerle Dünyaya Tanıtılıyor Olabilir?” sorusunun cevabını kısaca yazdık.

  1. 1963 tarihinde kimya alanında tam profesörlük unvanı alarak, 20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı.
  2. Devrimsel bir yöntem olan ve “Sinanoğlu indirgemesi” ve bir çok başarılı çalışmalar yaptı. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır.
  3. En genç profesör olması ve başarılarından dolayı “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” gibi isimlerle anıldı. ( 1 , 2 )

19 Nisan 2015 tarihinde Amerika’nın Florida eyâletinde hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir