Ömer Seyfettin’in okuduğunuz bir hikâyesini arkadaşlarınıza anlatınız.

Ömer Seyfettin’in okuduğunuz bir hikâyesini arkadaşlarınıza anlatınız. 8. sınıf Türkçe ders kitabı sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Ömer Seyfettin’in okuduğunuz bir hikâyesini arkadaşlarınıza anlatınız.

DİYET

Koca Ali, kılıç yapımı ile uğraşan bir usta ve askerdir. O çok iyi kılıçlar yapar ama konuşmayan bir kişidir.  Babası haksız yere idam edilmiştir. Kendi emeği ile kazanmak için Anadolu’ya gelmiştir. Babası haksız yere idam edilmiştir.

Bir akşam mescide gider, uykusu gelince yatar uyur. Uyurken Dizdarlar gelir. Bir  çalınan kese altın evinin yakınında bulunmuştur. Evinde kan lekeleri de bulununca ondan şüphelenirler. Suçsuz olduğunu söyler ama kabul etmezler. Ceza olarak da eli kesilecektir.

Mahalleli Koca Ali’yi sevmektedir. Zengin ve cimri olan Kasap Hacı Mehmet’ten diyeti ödemesini isterler. Koca Ali’nni işlerinde yardım etmesi karşılığında kolunun diyetini öder.

Kasap Mehmet bütün işlerini Koca Ali’ye yaptırır. Çok huysuzdur. Sürekli yaptığı iyiliği Koca Ali’ye hatırlatır. “Elinin diyetini ben ödedim ona göre haaa” deyip durur.

Koca Ali çok onurludur. Bir gün elini satırla keser, Kasap Mehmet’in yüzüne fırlatır. Diyetinin karşılığını verir ve özgürlüğüne kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir