Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletmesinde ve güçlü bir devlet hâline gelmesinde aşağıda sol tarafta yer alan unsurların etkisini karşılarına yazınız

Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletmesinde ve güçlü bir devlet hâline gelmesinde aşağıda sol tarafta yer alan unsurların etkisini karşılarına yazınız. 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı sayfa 49 etkinlik Zamanı sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletmesinde ve güçlü bir devlet hâline gelmesinde etkili olan unsurlar

Gaza ve cihat :Osmanlı Devleti’nin gaza ve cihat yaptığını duyan gazilerin Osmanlı Devleti’ne katılması askerî gücü arttırmış, fetihleri kolaylaştırmıştır

Coğrafi konum: Kurulduğu yerin jeopolitik yönden uygun olması. Batıya doğru büyümesinin kolay olması.

İskân politikası : Yeni fetih edilen yerlere Türkmenlerin yerleşmesi ve buraların Türkleşmesini sağlamış bu durum buralarda kalıcı olunması sağlamıştır.

Askerî yapı : Ordu teşkilatının belli bir düzeni olması ve başarısı. Atlı ve yaya birliklerden oluşuyordu.

Adaletli yönetim : Adaletli yönetim fethedilen yerlerin halkın Osmanlı Devletine isyna etmesini önlemiş, kalıcı olmasını sağlamıştır.

Anadolu Beylikleriyle ilişkiler: Osmanlı Devleti diğer Anadolu Beylikleri ile mücadeleye girişmemiştir. Osmanlı Devletinin batıya seferleri Anadolu Beyliklerinin sevgi ve saygısını kazandırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir