Özel Olarak İşaretlenmiş Bir Damla Kan Olsaydınız ve İnsan Kalbinin Sağ Kulakçığından Dolaşıma Katılsaydınız? Başınızdan Geçen Macera Ne Olurdu?

Başımdan geçen macera

Özel Olarak İşaretlenmiş Bir Damla Kan Olsaydınız ve İnsan Kalbinin Sağ Kulakçığından Dolaşıma Katılsaydınız? Başınızdan Geçen Macera Ne Olurdu?  6.sınıf Fen Bilimleri ders kitabı ödev sorusunun kısaca cevabı okuyabilirsiniz.

Özel Olarak İşaretlenmiş Bir Damla Kan Olsaydınız ve İnsan Kalbinin Sağ Kulakçığından Dolaşıma Katılsaydınız? Başınızdan Geçen Macera Ne Olurdu?

Özel olarak işaretlenmiş bir damla kan olsaydım ve insan kalbinin sağ kulakçığından dolaşıma katılsaydım. Başımdan geçen macera şöyle olurdu;

  1. Sağ karıncıktan çıktım. Her tarafım karbondioksitti. Akciğer atardamarları yoluyla akciğerlere vardım. Akciğerlerdeki alvoeller bana bol oksijen vardi. içim ferahladı. Kendimi yenilenmiş gibi hissettim. Kalbe geri döndüm. Uzun yolculuğa hazırdım.
  2. Sol kulakçıktan sol karıncığa geçtim. Kalb sayesinde büyük bir hızla aort yoluyla kalpten ayrıldım. Büyük bir hızla gittim. Diğer atardamarlar yoluyla doku hücrelerine vardım. Taşıdığım oksijen ve besinleri hücrelere verdim.
  3. Hücrede bana karbondioksit ve atık malzemeleri verdi. Alt ve üst toplardamarlar içinden tekrar sağ kulakçığa, güzel evim kalbime döndüm. Tekrar yola çıkmak için sıramı bekledim.

Sonuç

  1. Her şey güzeldi, her şeyi anladım. Ama bu yolculukta benim kafamda neden bir özel işaret vardı anlamadım. 🙂

3 Comments on “Özel Olarak İşaretlenmiş Bir Damla Kan Olsaydınız ve İnsan Kalbinin Sağ Kulakçığından Dolaşıma Katılsaydınız? Başınızdan Geçen Macera Ne Olurdu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir