Özgürlük İle İlgili Kompozisyon Kısa

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon Kısa. Özgürlük hakkında kısa bilgilendirici bir metin yazdık. eödev tarzı kısa bu kompozisyonda özgürlük kelimesinin anlamı ve insan için önemini açıkladık. Kısa özgürlük konulu kompozisyon.

Özgürlük İle İlgili Kompozisyon Kısa

İnsan hayatını hayat yapan bazı değerler vardır. Bu değerlerden birisi de özgürlüktür. Özgürlük; herhangi bir sınırlama veya zorlamaya bağlı olmaksızın kendi istek ve düşüncelerine göre karar vermek ve davranmaktır.

Özgür olmak insan için çok önemlidir. Çünkü, insan özgür olduğunda hayatını istediği gibi yaşayabilir. Hayatından zevk alır. İstemediği şeyleri yapmak zorunda kalmaz. Başkalarının isteği veya zorlamasına göre yaşamaz. Özgür olmayan insanın bir masadan farkı kalmaz, çünkü diğer kişilerin isteklerine göre hareket etmek zorunda kalır.

Özgürlük hakkı demokratik kanunlarla korunur. Her doğan insan özgürdür. Özgür kişi hayatını kendi isteğine göre belirler. İstediği yemekleri yer, giysileri giyer, kitapları okur. Özgür olmayan kişi ise yaşamayan bir nesne gibidir.

Özgür olmak istediğimizi yapmak değildir. Özgür olmak, başkalarının özgürlüklerine ve haklarına zarar vermeden yaşamaktır. Başkalarının özgürlüklerine saygı duymaktır. Bu yüzden özgürlük toplumda huzuru sağlamak için kurallarla sınırlanır.  Ben özgürüm, istediğimi yaparım diyerek insan öldürmek özgürlük değildir. Çünkü diğer insanların da yaşamaya hakkı vardır. Özgürlüğe doğadan örnek verebiliriz. Doğa özgürdür. Çünkü bütün renkleri görebilirsiniz. Eğer özgürlük olmayasaydı her yer siyaha boyanırdı ve hayat çok sıkıcı olurdu.

Özgürlük nefes gibidir. Kesildiğinde hissedilir. Bu yüzden özgür bir ortamda yaşamak herkesin en doğal hakkıdır. Ülkeler özgür olmak için savaşmışlardır, köleler özgür olmak için çalışmıştır. İnsan yaşantısı, dini, inancı ve zevk ve arzularına uygun olarak yaşamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir