Sadaka Taşı Ne Demektir?

Sadaka Taşı Ne Demektir?

Sadaka Taşı Ne Demektir?  8.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 2.Ünite Zekat, Hac ve Kurban İbadeti, sayfa 38 ödev sorularının cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Sadaka Taşı Ne Demektir?

Sadaka Taşı Ne Demektir?  sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık. 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı Gizem Yayıncılık.

Sadaka Taşı Nedir?

Osmanlı Devleti zamanında şehrin muhtelif yerlerine konan, fakirlerin ihtyiacı olan parayı kimselere görünmeden para alabilmesi, zenginlerinde gizlice para atmak için yapılmış, bir çeşit sadaka vererek yardımlaşmayı sağlayan silindir şeklinde, 2 metre boyundaki taştır.

Çevrenizdeki Tarihî Camilerde Böyle Taşlar Dikkatinizi Çekti Mi?

Evet çekti. Yeni camilerde daha çok cami ihtiyaçlarını karşılamak için büyük metal kumbaralar var.

Günümüzde, İhtiyaç Sahiplerine, Onları İncitmeden Nasıl Yardım Edebiliriz?

İLAVE BİLGİ NOTU

Sadaka taşı sadakanın gizlice verilmesi ve gizlice alınmasını sağlayan bir sistem demektir. Büyüklerimiz ne güzel bir sitem oluşturmuşlar.

Sadak verenle alan kişiyi gizli tutmak amacıyle yapılmış bir çeşit kumbaradır. Zengin kişiler parayı sadaka taşına atarlar, fakirlerde kimsenin olmadığı vakitlerde gelerek bu taştan para alırlardı.

Sadaka taşı sistemi bir çeşit sadakanın gizlice verilmesi ve alınmasını sağlayan bir sistemdir.

Çünkü İslam dini sadakanın gizli oalrak verilmesini ister.

Sadaka ile ilgili ayet;

“Sadakaları açıktan verirseniz, bu güzel bir şeydir. (Fakat) onları fakirlere gizlice verirseniz, sizin için daha hayırlı olur.” (el-Bakara, 271) buyurmuştur. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir