“Sadece şefkat iyileştiricidir. Çünkü insanın içindeki tüm hastalıklar sevgi eksikliğinden kaynaklanır.” konulu bilgilendirici bir metin yazınız

“Sadece şefkat iyileştiricidir. Çünkü insanın içindeki tüm hastalıklar sevgi eksikliğinden kaynaklanır.” (Osho) konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Bu konu hakkında kısa kompozisyon örneği yazdık. Şefkat konulu bu söz hakkında bir kısa kompozisyon yazdık.

“Sadece şefkat iyileştiricidir. Çünkü insanın içindeki tüm hastalıklar sevgi eksikliğinden kaynaklanır.” konulu bilgilendirici bir metin yazınız

Yukarıdaki sözün çağrıştırdığı kavramları aşağıdaki kavram havuzuna yazınız.

Sevgi, ,saygı, empati, yardımlaşma, birlik ve beraberlik, zorluk, kardeşlik, insanlık, yaralar, kötü zamanlar, bağ, iyileşmek, huzur, mutluluk.

Metninizi oluşturmadan önce konusunu ve ana düşüncesini belirleyip yazınız.

İnsanlar birlik ve beraberlik içinde gösterdikleri sevgi ve şefkat ile bütün zorlukları aşabilir.

Metninizin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde nelere değineceğinizi aşağıdaki bölüme yazınız

GİRİŞ: Şefkat nedir? açıkladım.

GELİŞME: Şefkat sahibi kişi nasıl davranır. Şefkatsiz insan nasıl davranır.

SONUÇ: Şefkat neye benzer ve şefkat ile ilgili umutları yazdım.

BİLGİLENDİRİCİ METİN (Kompozisyon)

İnsanlar  bir çok kavga, savaş, hastalık, kötü hatıralar yaşar. Tüm bunlar insanlar arasındaki ilişkilerin bir sonucudur. İnsanın içinde sevgi ve şefkat yoksa insanlar birbirleri ile kavga eder. Sevgi ve şefkat eksikliği bütün kötülüklerin sebebidir.

Sevgi ve şefkat bir duygudur. İnsanı iyi davranışlar göstermesini sağlar. Şefkat sahibi kişi çiçekleri koparmaz, hayvanlara kötülük etmez, insanlara yardım eder. İnsanlarla kavga etmez. Şefkat sahibi kişi savaşlara karşı çıkar, silah üretmek yerine kitap yazar. Şefkat sahibi kişi yardımseverdir, kötü bir durumda insanlara yardım eder. Örneğin, yaşadığımız depremde insanların sahip oldukları şefkat ve yardımseverlik duyguları  ile hareket etmiş ve yaralarımızı en kısa sürede sarılmıştır. Şefkat insanları birleştirir, hayatı güzelleştirir. İçinde şefkat olmayan bir kişi tüm kötü duygulara sahiptir. Kıskançtır, kötülük hisseder, insanlara, hayvanlara ve doğaya zarar verir. Sefkat iyi bir insan olmamızı sağlar.  Yaşadığımız savaşlar, kullanılan kötü sözler, saygısızlık sadece sevgi ve sefkat eksikliğindendir. Sevgisisizlik su bulamayan çiçek gibidir, solar, güzel kokular vermez ve renkleri yok olur. Bunun gibi içinde şefkat olmayan kişinin iyi özelliklere sahip olamaz.

Şefkat güneştir, insanı aydınlatır. Şefkatsiz bir kalp karanlık bir dünyadır ve bütün hastalıkları barındırır. Şefkatli olalım, hem kendimiz hem insanlar ve tüm canlılalar için şefkat ile dünyamızı güzelleştirelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir