Sanayi İnkılabı Avrupa’da, Osmanlı Devleti’nde ve sömürgelerde yaşayan insanların yaşamını çeşitli şekillerde etkilemiştir. Bu gelişmenin insanların yaşamlarını nasıl etkilediğini tabloya yazınız.

Sanayi İnkılabı Avrupa’da, Osmanlı Devleti’nde ve sömürgelerde yaşayan insanların yaşamını çeşitli şekillerde etkilemiştir. Bu gelişmenin insanların yaşamlarını nasıl etkilediğini tabloya yazınız. Sanayi inkılabının etkileri şunlardır; 7. sınıf Sosyal Bilgiler kitabı sayfa 69 Etkinlik Zamanı sorularının cevapları

Sanayi İnkılabı’nın İnsanların Yaşamına Etkileri

Avrupa : Çok sayıda fabrika kuruldu. Fabrikalar için şehirlere işçi göçleri oldu. Ulaşım ve taşıma kolaylaştı. Sömürge ülkelerin zenginlikleri Avrupa’ya getirildi.

Osmanlı Devleti : Osmanlı üreticisi zarar gördü. Atölyeler kapandı, işsizlik arttı. Osmanlı Devleri açık pazar haline geldi. Osmanlı Devleti’nin borçları arttı.

Sömürgeler: Kaynaklarını Avrupalı Devletlere taşındı. Köle olarak satıldılar. Sömürge ülkeler uzun süre bağımsızlıklarını kazanmak için çalıştılar. Kültürleri, dilleri ve dinleri etkilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir