Saygı İle İlgili Hikaye Kısa

Saygı İle İlgili Hikaye Kısa. Saygı büyüklere, yaşlılara, değeri yüksek olanlara, kutsal bilinen kimselere, şeylere karşı duyulan, sevgi ve çekinmeyle karışık bağlılık duygudur. Saygı ile ilgili kısa- eödev- kompozisyon yazdık. Saygı ve hürmet hikayesi içeren, konulu bir  kısa hikaye örnekleri yazdık.

Saygı İle İlgili Hikaye Kısa

KISA SAYGI HİKAYESİ

Mahallemize bir eskici uğrardı. Eskiler alırdı. Sakalı uzun, elbiseleri eski, yorgun yüzlüydü. Yine bir gün sokağımızdan geçiyordu. Mahallenin yaramazı Hasan “Eskici eskici pis eskici” diyerek bağırdı. Diğer çocuklarda bağırmaya başladı.

Eskici dönüp onlara baktı ama bir şey demeden gitti. Çocuklar büyük bir iş yapmış gibi güldüler, arkasından bağırdılar. Çok saygısız davrandılar.

Ertesi hafta çocuklar sokakta oynuyordu. Eskicinin sesi yine duyulmuştu. Hasan hemen çocukları topladı. Yine dalga geçeceklerdi.

Tam çocuklar bağıracakken bir köpek çocuklara saldırdı. Çocuklar kaçtı. ama köpek Hasan’ı bacağından yakalamıştı. Onu yere düşürdü. Kimse bir şey yapamıyordu. O an Eskici Abi koştu geldi. Hasan yerde kanlar içinde yatıyordu. Köpek eskiciyi de ısırmıştı. Ama Eskici köpeği kovaladı. Hasan Eskici sayesinde kurtulmuştu.

Hasan iyileşti, mahallede yine top oynuyordu. Eskicinin sesi duyuldu. Hasan bütün çocukları topladı ve Eskiciyi alkışladılar. Hasan eskicinin elini öptü. Kılık kıyafetinden dolayı saygısız davrandığı için özür diledi.  İnsanların kılık kıyafetleri ve mesleği ne olursa olsun herkes insandır. Herkese saygılı davranmalıyız.

SAYGI HİKAYESİ

Yaşlı adam otobüse bindi. Otobüs doluydu. Ama kimse ona yer vermedi.  Herkes uyuyor numarası yapıyor, başkası yer versin diyordu.

Yaşlı adam ayakta dururken, birden otobüs durdu. Şoför ayağa kalktı ve “Buyurun Öğretmenim, benim yerime oturabilirsiniz.” dedi.

Herkes şaşırdı. Otobüs gitmeyecekti. Otobüstekiler şaşkın birbirlerine baktılar. Gençlerden bir kaç kişi hemen ayağa kalktı. Yaşlı adama yer verdiler.

Otobüs şoförü bize iyi bir ders vermişti. Yaşlılara saygı göstermeliyiz. Saygılı olmayan bir toplum gitmeyen otobüs gibi olduğu yerde durur. Yaşlı adam yaşlı gözlerle oturdu.

SAYGI HİKAYESİ

Ali yaramaz ve saygısız bir çocuktu. Büyüklere, yaşlılara saygı duymazdı. Onlara yer vermezdi. Onların sözlerini dinlemez, onlarla dalga geçerdi. Ali büyüdü, yaşlandı. Bir gün hastane de sıra bekliyordu. Kendisine daha çok sıra vardı ve canı acıyordu.

Önündeki bir gençten izin istedi. “Yavrum çok yaşlıyım. Bana izin verir misin?”

Genç hiç umursamadı. Sanki Ali’nin gençliğini bilirmiş gibi “Yaşlı Bey amca sen izin verdin mi, çocukken” dedi. Ali hiç bir şey demedi. Çocukken yaptığı saygısızlıklar geldi aklına. Saygı ve sevginin yokluğunda yaşamanın ne kadar zor olduğunu anladı. Pişmanlıklar içinde sırasını bekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir