Seyit Onbaşı’ya Bir Mektup Yazınız

3. Sınıf Türkçe Ihlamur Ağacının Kokusu Dinleme Metni Cevapları

Bu yazıda ” Seyit Onbaşı’ya bir mektup yazınız”konusunu yazdık. Seyit Onbaşı’ya kısa bir mektup yazdık. Seyit Onbaşı Çanakkale savaşında savaşan kahraman bir Türk’tür. Seyit Onbaşı çok çok ağır bir bombayı kaldırarak topa yüklemiş ve düşman gemilerinin batırılmasını sağlamıştır. Seyit Onbaşı’ya mektup yazmak için aşağıdaki mektupları örnek alabilirsiniz. Onun ve binlerce kahraman Türk askeri sayesinde Çanakkale Savaşı kazanılmıştır. Türkçe ders kitabında yer alan bir soru için bu mektupları yazdık.

Seyit Onbaşı’ya Bir Mektup Yazınız

Kısa Bir Mektup 1

Sevgili Seyit Onbaşı,

Senin ve kahraman arkadaşlarının yaptıkları sayesinde ülkemiz özgürdür. Düşman bu ülke topraklarına girememiştir. Sizler olmasaydınız Türkiye ve Türkler olmazdı.

Seyit Onbaşı ağabeyim. Senin çok çok ağır o bombayı kaldırıp yüklemen ve ateş etmen sayesinde düşman gemileri batmıştır. Sen bu kahramanlığı göstermesen şimdi bizler yaşayamazdık.

Yaptıkların için çok teşekkür ederim. Senin bizlere emanet ettiğin bu ülkeyi bizlerde canımız pahasına koruyacağımız. Ben ve arkadaşlarımın her biri birer Seyit Onbaşı’dır.

Gözünüz arkada kalmasın. Yaptıklarınız için çok teşekkürler. Mekanınız cennet olsun.

Saygılarımla.

Kısa Bir Mektup 2

Kahraman Seyit Onbaşı,

Allah sen ve arkadaşlarından razı olsun. Çünkü sizler ölümü göze alarak bu vatanı korudunuz. Sizler sayenizde vatanımız düşmandan korundu.

Bir insanın kaldıramayacağı bombayı kaldırdın. Düşmana attın ve gemilerini batırdın. Bu ancak vatan sevgisi ile yapılır. Ben ve arkadaşlarım seni örnek alıyor, kahramanlıklarını kitaplarımızdan okuyoruz.

Sen bize bu vatanı korumak için en güzel örneksiniz.

Sevgili Seyit Onbaşı, bu vatan için yaptığınız her şey için çok teşekkür ederiz. Bu vatanı sizin koruduğunuz gibi bizlerde koruyacağız.

Saygılarımla.

Kısa Bir Mektup 3

Kahraman Seyit Onbaşı,

Çanakkale Savaşında gösterdiğin kahramanlıkları okuyarak ve dinleyerek seni tanıdık. Sen her Türk gibi vatanını korumak için çalıştın. Bir insanın kaldıramayacağı o büyük bombayı kaldırdın. Düşmanı bu ülkeye sokmadınız. Sizler sayesinde biz bu ülkede özgürce yaşıyoruz.

Seni tanımak ve sana sarılmak isterdim. Bu vatanı korumak için sizi örnek alıyorum. Vatanımız tehlikeye girerse bende vatanımı sizin gibi koruyacağım.

Vatan özgürlüktür. Vatan olmazsa bizlerde olmayız. Ben seni ve arkadaşlarını çok seviyorum.

Her şey için çok teşekkürler.

One Comment on “Seyit Onbaşı’ya Bir Mektup Yazınız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.