Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) niçin böyle davranmıştır? Yorumlayınız.

Bu yazıda “Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) niçin böyle davranmıştır? Yorumlayınız.” sorusunu cevapladık. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ‘in bu şekilde davranmasının sebebini şu şekilde yorumlayabiliriz.

Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) niçin böyle davranmıştır? Yorumlayınız.

Müşriklerin kendisine yaptığı eziyetlere karşı, “Ey Allah’ın Resulü, beni Rabbin gönderdi, emrindeyim, istersen bunları şehirleriyle birlikte tarumar edeyim.” diyen Cebrail’e (a.s) Hz. Muhammed (s.a.v.): “Hayır Ey Cebrail! Ben insanları helak etmek için değil, helaktan kurtarmak için geldim. Olur ki bunların neslinden zamanla bir tek de olsa Müslüman çıkar.” cevabını verdi ve ellerini açıp Rabbine, “Ey Rabbim! Sen bunlara hidayet eyle. Onlar bilmiyorlar, onun için böyle yapıyorlar.” diye dua etti. (Buharî, Bed’ül-halk, 7

Peygamberimiz bu davranışı ile, merhamet etmenin önemi göstermiştir. Öfke ile davranmak yerine öncelikle merhamet ve affedici olmak gerektiği anlatılmıştır.

Merhamet karşımızdaki insanlara iyi niyetli olduğumuzu, yanlışlarını görmelerini sağlayabileceğini öğretmek adına bu şekilde davranmıştı diye yorumlayabiliriz.

8. SINIF DİN KÜLTÜRÜ KİTABI CEVAPLARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir