“Yakın Çevremizi Kan Bağışında Bulunmaya Yönlendirmeliyiz.”Görüşüne Katılıyor Musunuz? Neden? Açıklayınız.

“Yakın Çevremizi Kan Bağışında Bulunmaya Yönlendirmeliyiz.”Görüşüne Katılıyor Musunuz? Neden? Açıklayınız.

“Yakın Çevremizi Kan Bağışında Bulunmaya Yönlendirmeliyiz.” Görüşüne Katılıyor Musunuz? Neden? Açıklayınız. 6.sınıf Sosyal Bilgiler  7.ünite Elektronik Yüzyıl, Tıp Alanındaki Çalışmalar ve Toplumsal Dayanışma bölümü 167. sayfa ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

“Yakın Çevremizi Kan Bağışında Bulunmaya Yönlendirmeliyiz.”Görüşüne Katılıyor Musunuz? Neden? Açıklayınız.

“Yakın Çevremizi Kan Bağışında Bulunmaya Yönlendirmeliyiz.”Görüşüne Katılıyor Musunuz? Neden? Açıklayınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  • Evet katılıyorum. Çünkü bazen kişiler durumun önemini kavrayamıyorlar.
  • Kan bağışının önemini televizyondan duymak insanı harekete geçiremeyebilir. Öğretmenimiz veya arkadaşımızdan duymak daha etkilidir. İnsanları kan bağışı yapmaya teşvik eder.

Ülkemizde Kan Bağışının Hangi Kurum Ve Kuruluşlara Yapıldığını Söyleyiniz.

İLAVE BİLGİ NOTU

Her gün televizyonlarda kan bağışı bilgilendirici reklamlarını görüyor olabiliriz veya internet veya radyodan kan bağışı ile ilgili yayınları duymuşuzdur. Fakat bize çok uzak bir olaymış gibi tepkisiz kalmaktayız.

En yakınımızdaki arkadaşımız, öğretmenimiz veya başına bir kaza gelip kan nakli sayesinde hayatta kalan bir kişinin anlatması bizim hayatımızda daha etkili olur.

Kan Grubu Nedir?

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. ( 1 )

  • Kan bağışı yapmak her vatandaşın görevidir. Kan yaşam sıvısıdır. Kan bağışı yaparak zor durumdaki kişilerin hayatlarını kurtarabiliriz. Belki bir gün biz de zor durumda kalabiliriz.
  • Kan bağışı yapmak kişiye de faydalıdır. Kan bağışı sonrası kan hücrelerimiz yenilenir.
  • Kan bağışı yapmak toplum olarak bizleri birbirine bağlar. İnsanlar hiç tanımadığı bir kişinin kendisine yardım etmesi ile kendisi de yardım etmek için çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir