Sucu ve Çatlak Testi Dinleme Metni Hikayesini Oku

Sucu ve Çatlak Testi Dinleme Metni Hikayesini Oku. 6. Sınıf Türkçe ders kitabı Sucu ve Çatlak Testi Dinleme metnini oku…

Sucu ve Çatlak Testi Dinleme Metni Hikayesini Oku

Sucu ve çatlak testi bir zamanlar geçinmek için yaşadığı kasabaya uzak bir nehirden her gün su taşıyan bir Sucu varmış.

Su taşımak için omuzlarında dengede tuttuğu bir sopanın iki ucuna iki toprak testi asıyormuş. Testilerden biri parlak kırmızı renkte düzgün ve tamamen su geçirmezmiş. Diğeri ise eski rengi solmuş ve biraz  çatlakları olan bir testiymiş. Hatta Sucu yolda giderken biraz su sızdırıyormuş .

Zaman geçtikçe testinin çatlakları öyle artmış ki Sucu kasabaya ulaştığında taşıdığı suyun ancak yarısını getirebiliyormuş. Testi her gün daha  fazla su sızdırmaya başlamış. Testi için bu durum öyle büyük bir utanç kaynağı haline gelmiş ki sonunda utancını daha fazla gizleyemeyerek sucuya seslenmiş.

“Sahip Lütfen beni kır at beni. Kurtul benden bu ıstıraba artık katlanamıyorum. Ben artık suyu tutamıyorum ve benim kusurlarım yüzünden sen her gün  iki kat fazla çalışmak zorunda kalıyorsun. Benim yerime işini daha iyi görecek bir testi al. Böylece daha az çalışıp daha çok kazanırsın. Lütfen bu ızdıraba bir son ver artık ah” demiş.

Sucu, “Sen kendin hakkında böyle mi düşünüyorsun? Öyleyse lütfen izin ver de yarın nehirden dönerken sana bir şey göstereyim.”

Ve ertesi gün iki testiyi de doldurup her zaman yaptığı gibi birini sopanın sağına çatlak olanı da soluna takan Sucu patikanın sağına işaret ederek sormuş;

“Ne görüyorsun söyle?”

Testi cevaplamış, “Toz toprak taşlar görüyorum. ”

Bunu duyan Sucu yolun sol tarafını göstererek sormuş.  “Peki bu tarafta ne görüyorsun?”

Testi cevaplamış, “ah bu tarafta çimen yabani otlar ve çiçekler var. ”

“Evet” demiş koca bu güzelliği her gün patikanın bu tarafına biraz su damlatarak Sen  yarattın,  toprağın susuzluğunu giderdin uyuyan tohumlara can verdin ve açan çiçekleri besledin. Her hafta patikanın bu yanından çiçek toplayıp karıma götürüyorum. Bu güzelliğin onun benim hayatıma getirdiği  güzelliği anımsattığını bilsin istiyorum ve evimden bu yüzden ne şey hiç eksik olmuyor.”

“Evet çatlak testi su taşıma konusunda yeterli olmayabilirsin ama suyunu fark etmeden toprakla paylaşarak üzerinde yaşadığımız yeri besleyip güzelleştiriyorsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir