Tarih Boyunca Tüm Toplumlar Aile Kurumuna Önem Vermiştir. Bunun Sebebi Nedir?

Türklerin Anadolu’ya akınlar düzenledikleri dönemde Anadolu’nun dinî ve toplumsal durumu hakkındaki çıkarımlarınız neler olur?
Tarih Boyunca Tüm Toplumlar Aile Kurumuna Önem Vermiştir. Bunun Sebebi Nedir?

Tarih Boyunca Tüm Toplumlar Aile Kurumuna Önem Vermiştir. Bunun Sebebi Nedir?  4.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6.ünite Aile ve Din ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Tarih Boyunca Tüm Toplumlar Aile Kurumuna Önem Vermiştir. Bunun Sebebi Nedir?

Tarih Boyunca Tüm Toplumlar Aile Kurumuna Önem Vermiştir. Bunun Sebebi Nedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Çünkü, toplumu oluşturan en küçük birim ailedir.
  2. Bireylerin topluma faydalı bir kişi olarak yetiştirilmesi, ahlaki ve hukuki kuralları benimsemesi, kültürel ve milli değerleri öğrenmesi aile içinde sağlanabilir.
  3. Toplumlar varlığını, gelişip uygarlaşmasını, birlik ve beraberliğini, kültürünü, köklü ve sağlam yapıya sahip ailelere borçludur.
  4. Bu yüzden toplumlar aile kurumuna büyük önem vermişlerdir.

İLAVE BİLGİ NOTU

İnsan, vatan ve millet sevgisini, iyi ve kötü davranışların neler olduğunu, dini bilgileri ilk önce aileden öğrenirler. Toplumun inancını, ahlak anlayışını, değerlerini, gelenek ve göreneklerini ilk olarak aile yuvasında tanırlar. Sevgi, saygı, dayanışma, paylaşma gibi güzel duygular da ilk olarak ailede öğrenilir ve tadılır.

Aile; kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar ve kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birliktir.

Çekirdek aile: Anne-baba ve çocuklardan oluşan ailelere denir.

Geniş aile:  Anne-baba ve çocuklar dışında dede, nine, hala, dayı, teyze, amca gibi yakınlar da bulunduğu ailelere denir.

Ailenin temelini evlilik oluşturur. ( 1 , 2 )

Anne-Babaların, Çocuklarının İyiliğini İstediğini, Örnekler Vererek Açıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir