Türk-İslam Mimarisinde Birçok Şadırvan Ve Çeşme Örnekleri Vardır. Bu Mimari Yapılarının Varlığını, İslamın Temizliğe Verdiği Önem Acısından Yorumlayınız.

İslamın temizliğe verdiği önem

Türk-İslam Mimarisinde Birçok Şadırvan Ve Çeşme Örnekleri Vardır. Bu Mimari Yapılarının Varlığını, İslamın Temizliğe Verdiği Önem Açısından Yorumlayınız.

Türk-İslam Mimarisinde Birçok Şadırvan Ve Çeşme Örnekleri Vardır. Bu Mimari Yapılarının Varlığını, İslamın Temizliğe Verdiği Önem Açısından Yorumlayınız.

Türk-İslam Mimarisinde birçok şadırvan ve çeşme örnekleri vardır. Bu mimari yapılarının varlığını, İslamın temizliğe verdiği önem açısından yorumlayacak olursak;

İslam dini temizliğe önem vermektedir. Temizliğe verilen önemi şu ayetlerden de anlayabiliyoruz.

“Şüphesiz ki Allah çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever.” (Bakara Süresi 222.ayet)

“Temizlik imanın yarısıdır” (Hadis)

«Gücünüz yettiği kadar temizliğe riayet ediniz. Allah İslâm Dini’ni temizlik üzerine kur­muştur. Cennete de ancak temiz olanlar girecektir.»

Ayrıca Kur’an’da abdest ayetleri vardır;

Kur’anda; (Maide Suresi, 6), (Nisa suresi, 43), (Müddessir suresi, 4-5), (Bakara suresi, 222), (Tevbe suresi, 108), (Vakıa suresi, 79’da geçer.)

Su temizliğin ana unsurudur, temizlik yapmayı kolaylaştırır. İslam suyu aziz saymıştır.

İslam dini namaz kılmadan önce abdest almayı (günde 5 kez ) ve elbise ve namaz kılınacak yerin temiz olmasını ister. Ayrıca Gusül abdesti’de vardır. İslam dini manevi temizlik kadar bedensel temizliğe de önem vermektedir.

Diş ve ağız temizliği için misvak kullanılması istenmiştir.

Bu ayet ve hadislerin teşviki ile temizlenme işini kolay hale getirmek ve Müslümanlara hizmet ederek sevap kazanmak isteyenler birçok şadırvan ve çeşme yaptırmıştır.

Eskiden her evde su hizmeti olmadığı için çeşme ve şadırvanlar yapılmıştır.

Müslümanların suya daha kolay ulaşması için çeşmeler yapılmıştır.

Günlük hayatta suya daha kolay ulaşıp abdest almak, ev ihtiyacını karşılamak için hemen hemen her  mahallede çeşmeler yapılmıştır. [ 1 , 2 , 3 ]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir