Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı yazarken “ama, bununla birlikte, lakin, fakat, buna rağmen, ancak” kelime ve kelime gruplarını uygun yerlerde kullanınız.

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı yazarken “ama, bununla birlikte, lakin, fakat, buna rağmen, ancak” kelime ve kelime gruplarını uygun yerlerde kullanınız. Yazınızda kullandığını bu kelimelerin altlarını renkli kalemlerle çiziniz. e ödev tarzı kısa bir kompozisyon, bilgilendirici bir metin yazdık. Ulusal bağımsızlık nedir, Cumhuriyet ile ilişkisi nedir kısaca metin yazdık.

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızı yazarken “ama, bununla birlikte, lakin, fakat, buna rağmen, ancak” kelime ve kelime gruplarını uygun yerlerde kullanınız.

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Bir ulusun bağımsız olması için bir toprak parçası üzerinde, kendi geleceğine karar verebilmesi, başka güçlerin isteklerine göre yaşamaması gerekir.

Ulusal bağımsızlık esaret altında yaşamamaktır, ancak ulusun kendi kendisini de yönetmesi de gerekir. Bir millet dışta bağımsız, ama içeride padişah tarafından yönetiliyorsa tam bağımsız değildir.

Düşman vatanımıza saldırmış, lakin Milli Mücadele sayesinde isteklerine ulaşamamıştır. Türk Milleti Atatürk önderliğinde bağımsızlığını kazanmıştır. Milli Mücadele kazanılmış, bunula birlikte ülke yönetiminde tam bağımsız değildir.

Atatürk gerçekleştirdiği inkılaplar sayesinde Türk Ulusunu tam bağımsızlığına kavuşturmuştur. Cumhuriyet’in ilanı Türk ulusunu ülke yönetiminde tek yetkili kılmıştır. Önceden Türk Milleti dışta bağımsızdı, fakat padişahların isteklerine göre yönetiliyordu.

Cumhuriyet sayesinde halk kendi yöneticilerini seçebildi. Demokrasi yönetimi geldi. Herkes seçme ve seçilme hakkı sayesinde yönetimde söz sahibi oldu. Cumhuriyet’in varlığı ulusal bağımsızlığımızı devam ettirir.

Ulusal bağımsızlık ve Cumhuriyet ayrılmaz iki güçtür. Türk Ulusunu bu sayede hem içte hem dışta tam bağımsız bir ülke oldu.  Atalarımızın armağanı olan bu iki güzel armağanı sonsuza kadar korumalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir