Hz Adem’in (a.s.) isminin geçtiği hadisler bulunuz

Hz Adem‘in (a.s.) isminin geçtiği hadisler bulunuz sorusunun cevabını kısaca yazdık. 5. sınıf Kur’an-ı Kerim ders kitabı cevapları. Hz. Adem (a.s.)’ın yer aldığı hadis örneklerini yazdık.

Hz Adem’in (a.s.) isminin geçtiği hadisler bulunuz

Hadisler

“Sizden biri, bir kardeşiyle kavga ettiğinde yüzüne vurmaktan sakınsın. Çünkü Allah Âdem’i kendi suretinde yaratmıştır.”

«Adem’in içine ruh üflenip de ruh, başına vardığında Adem aksırdı ve “Alemlerin Rabbi Allah’a hamdolsun”. dedi. Kutlu ve yüce Allah da ona: “Allah sana rahmet etsin.” diyerek karşılık verdi.»

«Allah, Adem’i yeryüzünün tümünden aldığı bir avuç topraktan yarattı. Adem oğulları, yeryüzü(ndeki nitelikler) miktarınca dünyaya geldiler. Onlardan kimi beyaz tenli, kimi kızıl tenli, kimi siyah tenli, kimi bu iki renk alaşımında ki bir tenli olarak dünyaya geldi. Kimi yumuşak, kimi sert huylu; kimi murdar, kimi temiz karakterli olarak dünyaya geldi.»

“Cenâb-ı Allah, Adem’i yaratırken cennetlik kimseleri onun göğsünün sağ tarafından çıkardı, cehennemlik kimseleri de göğsünün sol tarafından çıkardı. O’nun bedeninden çıkarılan bu zürriyeti, yeyüzüne atıldılar. İçlerinde a’ma, alacalı ve çeşitli hastalıklara müptela kimseler vardı. Adem dedi ki: “Ya Rab! Çocuklarımı hep eşit kılsaydın olmaz mıydı?” Cenâb-ı Allah şu karşılığı verdi: “Ey Adem! İstedim ki bana şükredilsin.»

Allah Âdem’i Cennette şekillendirdiğinde, orada dilediği kadar bırakmıştır. O zaman, İblis onun ne olduğunu anlamak için etrafında dolanıp duruyordu. Onu öyle görünce, kendisinin ona güç yetiremeyeceği bir varlık olarak yaratıldığını anladı.
Allah, toprağı cumartesi günü yaratmıştır, dağları pazar günü, ağaçları pazartesi, mekruhu salı, nuru da çarşamba günü yaratmıştır. Canlıları perşembe günü yeryüzüne yaymıştır, Âdem’i cuma günü ikindi ile akşam saatleri arasında yaratmıştır.
Âdem’in yaratılışı ile kıyametin kopması arasında çok büyük Deccal topluluğu vardır.
Ölmüş ataları ile övünecek insanlar gelecektir. Hâlbuki onların ataları ancak cehennem külüdürler. Allah sizden cahiliye âdetini gidersin. Mümin, müttaki; facir, şakî hepsi de Âdem’dendir. Âdem de topraktan yaratılmıştır.
Allah, Âdem’e şekil verdiğinde, onu öylece bıraktı. Bu arada iblis gelip etrafında dönüyordu, onu öyle görünce dedi ki: Ben ona galip gelirim, o güçsüz bir varlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir