Yukarıdaki ayetlerden, namazın önemi ve faydaları ile ilgili ne gibi sonuçlar çıkarabiliriz?

Yukarıdaki ayetlerden, namazın önemi ve faydaları ile ilgili ne gibi sonuçlar çıkarabiliriz? sorusunun cevabını kısaca yazdık. Namaz dinimiz İslam dinin emirlerinden olan bir ibadettir. Namaz ibadeti ile ilgili ayetlerden namazın önemi ve faydaları ile ilgili şu sonuçları çıkarabiliriz.

“Namazı kıldınız mı, gerek ayakta gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.” (Nisâ suresi, 103. ayet.)
“Gündüzün iki ucunda, gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.” (Hûd suresi, 114. ayet.)
“Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.” (Bakara suresi, 110. ayet.)

NAMAZIN ÖNEMİ VE FAYDALARI

Namazın Önemi; Allah’ın Müslümanlara emri olduğu ve dinin direği kabul edildiği için önemlidir.

FAYDALARI

Namaz günahları arındırır. Namaz ibadetinin sevabı bizlerin Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmamızı sağlar. Namaz insana sürekli olarak Allah’ı hatırlatır ve insan hayatını bu sorumluluk duygusu ile yaşar. Namaz insanı günahlardan uzak tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir