Yukarıdaki ayetlerin vermek istediği mesaj nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Sizce ecel ile kader arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yukarıdaki ayetlerin vermek istediği mesaj nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Sizce ecel ile kader arasında nasıl bir ilişki vardır? sorusunun cevabını kısaca yazdık. 8. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları.Ayetlerin verdiği mesajları ve ecel ile kader arasındaki ilişkiyi kısaca şu şekilde açıklayabiliriz.

Yukarıdaki ayetlerin vermek istediği mesaj nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Sizce ecel ile kader arasında nasıl bir ilişki vardır?

“Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır…” Nisâ suresi, 78. ayet.
“Her canlı ölümü tadar. Bir deneme olarak sizi hayırla da şerle de imtihan ederiz ve siz ancak bize döndürüleceksiniz.” Enbiyâ suresi, 35. ayet.

Ayetlerin Verdiği Mesajlar

  1. Ölümden kaçmak imkansızdır
  2. Her canlı ölecektir ve yaratıcısına dönecektir.

Sizce ecel ile kader arasında nasıl bir ilişki vardır?

Ecel, hayat süresi ve ölüm için takdir edilen zamanı ifade eder, bu  yüzden kaderle ilgili bir konudur.

Her canlı ölecektir ve ecel değişmez. Her canlı takdir edilen zamanda hayat bulur ve ölür.

Hayat belirlenen ecel geldiğinde son bulur. Ölümü engellemek mümkün değildir.

Allah’ın nesneleri ve olayları özellikle sorumluluk doğuran beşerî fiilleri, ezelde planlayıp zamanı gelince yaratmasına kader denir. Ecel’de Allah tarafında takdir edilen bir zamandır. Bu yüzden ecel kelimesi kader ifadesi ile ilişkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir