10 Kasım ile ilgili kompozisyon kısa

10 Kasım ile ilgili kompozisyon kısa. 10 Kasım 1938 günü Mustafa Kemal Atatürk vefat etti, öldü. Türk Milletinin bu acı gününün anlam ve önemini anlatan kısa bir kompozisyon, -eödev tarzı – bilgilendirici metin yazdık.

10 Kasım ile ilgili kompozisyon kısa

10 Kasım Örnek Kompozisyon -1

10 KASIM

10 Kasım 1938 Türk Milleti için bir hasretin başlangıcıdır. Sarı yaprakların döküldüğü 10 Kasım sabahı Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk vefat etti. Her 10 Kasım günü saat 9’u beş gece çalan siren seslerinin arasında Onun o yüce hatırasını anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletini esaretten kurtarmış, kurduğu Cumhuriyet ile demokratik bir ülke olmasını sağlamıştır. Onun gösterdiği yolda özgürce hayatımızı yaşıyoruz. O şimdi Anıtkabir’de huzur içinde bizleri seyrediyor. Her 10 Kasım kalbimiz buruk, onsuz geçen yılların hüznü ile yaşarken onun gösterdiği yolda olmanın sevinci ile gururluyuz.

Atatürk 57 yıllık ömründe 11 savaşa katılmış, ömrü cephelerde geçmiş, ölümü göze almış, düşmanın çokluğu ve gücü onu korkutmamıştır. 10 Kasım bir destanın bittiği değil milyonların kalbinde yaşamaya devam eden gündür.  Atatürk “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” demiştir. Bizler onun gösterdiği yolda vatanımız için çalışıyoruz.

10 Kasım sabahı burkulan yüreklerimize rağmen, Onun mavi gözleri ile bizlere baktığını ve güç verdiğini hissediyoruz.  Sen rahat uyu Atam bizler seni çok seviyor ve sana layık olmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

10 Kasım Örnek Kompozisyon -2 Kısa

AYLARDAN KASIM

Günlerden bir Kasım sabahı, rüzgar sarı yaprakları dökerken, bayrağımız özgürce dalgalanırken bir kara haber dedi ki; O vefat etti. Türk milleti öksüz kalmış çocuk gibi ağladı. Onun mavi gözleri, sarı saçları ve geride bıraktığı hatıralarla yaşıyoruz.

Her 10 Kasım günü saat 9’u beş geçe sirenler çalar, gözler yaşlı ufka bakar, kalbimiz hüzünle dolar. O artık aramızda değil, onun bizlere olan emaneti vatanımızda özgürce yaşıyoruz. O cepheden cepheye koştu, ömrünü Türk Milletinin özgürlüğü ve geleceği için harcadı. Demokratik bir ülke kurdu. O ölmedi, o yüreklerimizde yaşıyor. O sınıfımızda fotoğraftan bizlere bakıyor, uzansa tutacak ellerimizi.  10 Kasım Atatürk’ü biz daha daha fazla sevmektir. Yüreklerimize güç, geleceğe umutla bakmaktır. Atamızın hatıralarına ve emanetine daha sıkı sarılmaktır. O bizim kahramanımızdır, O bizim yol göstericimizdir, O Türk milletinin öğretmeni, komutanı ebedi lideridir. O bütün zorlukların arasından bir güneş gibi doğdu. Bizleri karanlıklardan alıp aydınlığa çıkartı.

10 Kasım bir ayrılık günü değil, Ona layık olarak yaşamamız gerektiğini hatırlatan bir gündür. Mustafa Kemal Atatürk ölmedi, o ebedi istirahatinden bizlere ışık ve yol gösterici olmaya devam ediyor. Sarı yapraklar dökülürken, gönlümüzde çiçekler açıyor. (Ödevhane tarafından yazılmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir