Temizlik ile ilgili kompozisyon kısa

Temizlik ile ilgili kompozisyon kısa. Temizlik nedir, temizliğin önemi hakkında, temizlik ile ilgili hadisleri içeren kısa bir -eödev- kompozisyon örneği hazırladık.

Temizlik ile ilgili kompozisyon kısa

TEMİZLİK

Temizlik sağlığımıza zarar verecek pis, kir ve çeşitli atıklardan kurtulmak için yapılan uygulamalardır. Temizlik bir yeri sağlığımıza uygun hale getirmektir.

Evin süpürülmesinden, banyo yapmaya, dişlerimizi fırçalamaya, elbiselerimizi yıkamaya kadar bir çok şey temizlik kapsamına girer. Temizlik insan sağlığı için çok önemlidir.  Mikroplar temiz olmayan bir ortamda çabuk yayılır ve insana bulaşır ve insan sağlığını tehdit eder.  Temizlik sadece şahsi temizlik demek değildir. Evimizin, sokakların, havanın,  denizlerin de temiz olması gerekir. Temiz olmayan bir insan ve dünya yaşanmaz bir hale gelir. Çöplerle dolu olan bir sokak insanın tiksindirir, pis bir ev bir çok zararlı böceğin çoğalmasına neden olur.

Temizlik vücudumuzu koruduğu kadar psikolojimizi de korur. Temizlik insana huzur verir, insan yaşam alanı ile özdeşleşir. Temizlik her insanın sorumluluğudur. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “Temizlik imanın yarısıdır.” diyerek temizliğin önemini anlatmıştır. Ellerimizi yıkayalım, dişlerimizi fırçalayalım, banyomuzu yapalım, evimiz temiz tutalım, sokaklarımıza çöp atmayalım, denizlerimizi ve havamızı kirletmeyelim, çünkü kirli bir insan ve dünya kısa zamanda hasta olur ve sağlığına bir daha kavuşamaz.

Temizlik insana yakışan en güzel davranıştır. Kendisine ve çevresine saygı duyan kişi temizliğe dikkat eder. Temiz olalım. Tertemiz kokan bir dünyada yaşayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir