10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 19 Türkçe Çevirileri ve Cevapları Cem Yayınları Sunshine

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 19 Türkçe Çevirileri ve Cevapları Cem Yayınları Sunshine

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 19 Türkçe Çevirileri ve Cevapları Cem Yayınları Sunshine

SAYFA 19 ÇEVİRİSİ VE CEVAPLARI

12. Look at the pictures. Do you like football? Do you know this footballer?
I like football. It is an exciting game.

Answer Key: Alen Halilović

13. Read and complete the text with the words below.

Answer Key
1. professional
2. successful
3. housewife
4. meets
5. Internet
6. responsibility

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

12. Resimlere bakın. Futboldan hoşlanırmısın? Bu futbolcuyu tanıyor musunuz?
Futbolu severim. Heyecan verici bir oyundur.

Cevap Anahtarı: Alen Halilović

13. Metni okuyup aşağıdaki kelimelerle tamamlayınız.

Cevap anahtarı
1. profesyonel
2. başarılı
3. ev kadını
4. buluşuyor
5.İnternet
6. sorumluluk


Alen Halilović is a Croatian (1) professional footballer. He was born on June 18th, 1996. He is 27 years old and he plays for HNK Rijeka as an attacking midfielder. He is the youngest goal scorer and he also plays for the Croatian national team. He is a very (2) successful., young sportsperson. But, he also cares about education because he thinks the pen is mightier than the sword.

His father, Sejad Halilović, is from Bosnia, and his mother Vanessa is from Croatia. His father is also an international football player. His mother is a (3) housewife. Alen has one brother. His brother, Dino also plays football for Dutch Club FC Den Bosch.

Alen always works hard because he wants to be the best. Every day, he wakes up early, has breakfast and goes running. After running for an hour, he has a shower and leaves the house. He goes to the football club at 13.30 and (4) meets. with the other football players.

They do training and their coach teaches them some tactics for the matches. He comes back home and has dinner with his family.
He goes to bed early every night at 10.30 pm. In his free time, he often plays video games or surfs the (5) Internet . He loves listening to music and he plays the guitar. He sometimes reads some books on sports because he is interested in all kinds of sports. At weekends, he goes out with his friends. They go to movies and play football or basketball.

Alen is a role-model for young people because he is a good athlete, a good son for his parents, and a good citizen for his country. It’s important for young people to take (6) responsibility early in life to be a mature and good person in life and help others.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Alen Halilović Hırvat (1) profesyonel futbolcudur. 18 Haziran 1996’da doğdu. 27 yaşında ve HNK Rijeka’da hücum orta saha oyuncusu olarak oynuyor. Kendisi gol atan en genç oyuncu ve aynı zamanda Hırvatistan milli takımında da forma giyiyor. Kendisi çok (2) başarılı, genç bir sporcudur. Ancak eğitime de önem veriyor çünkü kalemin kılıçtan keskin olduğunu düşünüyor.

Babası Sejad Halilović Bosnalı, annesi Vanessa ise Hırvatistanlıdır. Babası da uluslararası bir futbolcu. Annesi (3) ev hanımıdır. Alen’in bir erkek kardeşi var. Kardeşi Dino da Dutch Club FC Den Bosch’ta futbol oynuyor.

Alen her zaman çok çalışıyor çünkü en iyisi olmak istiyor. Her gün erken kalkıyor, kahvaltı yapıyor ve koşuya çıkıyor. Bir saat kadar koştuktan sonra duş alıp evden çıkar. Saat 13.30’da futbol kulübüne gidiyor ve (4) ile buluşuyor. diğer futbolcularla birlikte.

Antrenman yapıyorlar ve antrenörleri onlara maçlar için bazı taktikler öğretiyor. Eve döner ve ailesiyle akşam yemeği yer.
Her gece saat 22.30’da erkenden yatıyor. Boş zamanlarında sıklıkla video oyunları oynuyor veya (5) İnternette geziniyor. Müzik dinlemeyi çok seviyor ve gitar çalıyor. Sporun her türlüsüne ilgi duyduğu için bazen sporla ilgili kitaplar okuyor. Hafta sonları arkadaşlarıyla dışarı çıkıyor. Sinemaya giderler, futbol ya da basketbol oynarlar.

Alen, iyi bir sporcu, ailesi için iyi bir evlat ve ülkesi için iyi bir vatandaş olması nedeniyle gençlere rol model oluyor. Gençlerin, hayatta olgun ve iyi bir insan olmak ve başkalarına yardım etmek için erken yaşta sorumluluk almaları (6) önemlidir.


14. Read the text again and answer the questions.

Answer Key
1. Yes, he gets up early.
2. He goes to bed early every night at 10:30 pm.
3. In his free time, he often plays video games or surfs the Internet. He loves listening to music and he plays the guitar.
He sometimes reads some books on sports because he is interested in all kinds of sports. At weekends, he goes out with his
friends. They go to movies and play football or basketball.
4. Because he is a good athlete, a good son for his parents, and a good citizen for his country.
5. It’s important for young people to take responsibility early in life to be a mature and good person in life

1. Does Alen get up early?
2. What time does he go to bed?
3. What does he do in his free time?
4. Why is Alen a role-model for young people?
5. Why is it important for young people to take responsibility early in life?

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

14. Metni tekrar okuyun ve soruları cevaplayın.

Cevap anahtarı
1. Evet, erken kalkıyor.
2. Her gece saat 22.30’da erken yatar.
3. Boş zamanlarında sıklıkla video oyunları oynar veya internette gezinir. Müzik dinlemeyi çok seviyor ve gitar çalıyor.
Sporun her türlüsüne ilgi duyduğu için bazen sporla ilgili kitaplar okuyor. Hafta sonları arkadaşlarıyla dışarı çıkıyor. Sinemaya giderler, futbol ya da basketbol oynarlar.
4. Çünkü o iyi bir sporcu, anne babası için iyi bir evlat, ülkesi için iyi bir vatandaştır.
5. Gençlerin hayatta olgun ve iyi bir insan olabilmeleri için erken yaşta sorumluluk almaları önemlidir

1. Alen erken kalkar mı?
2. Saat kaçta yatıyor?
3. Boş zamanlarında ne yapar?
4. Alen neden gençler için bir rol modeldir?
5. Gençlerin erken yaşlarda sorumluluk almaları neden önemlidir?

Diğer sayfaların cevapları 10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirileri ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir